Екстрагалактичка планета

Од Википедија — слободната енциклопедија

Екстрагалактичка планета или екстрагалактичка егзопланета[1][2][3] е планета која се наоѓа надвор од галаксијата Млечен пат. Поради огромните растојанија, тие многу тешко би можело да се детектираат директно. Сепак, постојат индиректни докази дека таквите планети постојат.[4][5][6] Досега најдалечните познати планети, SWEEPS-11 и SWEEPS-04, кои се наоѓаат во соѕвездието Стрелец, оддалечени приближно 27,710 светлосни години од Сонцето, додека Млечниот пат има дијаметар помеѓу 100,000 и 180,000 светлосни години. Тоа значи дека дури и планетите во нашата галаксија кои се наоѓаат на поголемо растојание досега не се детектирани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Smith, Kiona. „Extroplanet: Astronomers may have just found the first planet outside our galaxy“. Inverse (англиски). Посетено на 2021-11-08.
  2. Planet Song M51 ULS 1b Messier 51 Whirlpool Galaxy (англиски), Посетено на 2021-11-08
  3. Sandhya Ramesh (2021-10-29). „NASA telescope may have just helped find the first planet spotted outside Milky Way“. ThePrint (англиски). Посетено на 2021-11-08.
  4. Dai, Xinyu; Guerras, Eduardo (2 February 2018). „Probing Planets in Extragalactic Galaxies Using Quasar Microlensing“. The Astrophysical Journal. 853 (2): L27. arXiv:1802.00049. Bibcode:2018ApJ...853L..27D. doi:10.3847/2041-8213/aaa5fb. S2CID 119078402.
  5. Zachos, Elaine (5 February 2018). „More Than a Trillion Planets Could Exist Beyond Our Galaxy - A new study gives the first evidence that exoplanets exist beyond the Milky Way“. National Geographic Society. Посетено на 5 February 2018.
  6. Mandelbaum, Ryan F. (5 February 2018). „Scientists Find Evidence of Thousands of Planets in Distant Galaxy“. Gizmodo. Посетено на 5 February 2018.