Езеро Красное (Чукотка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Езерото Красное со планинскиот венец Рариткин во позадината
Локација во Русија

Езерото Красное (руски: озера Красное) е езеро во Чукотскиот автономен округ, Далечна источна Русија.

Сместено е во близина на естуарот на Анадир и е најголемото езеро во Анадирската низина. Од историски аспект, на мапите се нарекувало езеро Красњано (руски: озера Красняно).

Исто така види[уреди | уреди извор]