Един Карамазов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Един Карамазов - хрватски гитарист и лаутист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Карамазов студирал лаута на музичката академија „Schola Cantorum Basiliensis“ во Базел.

Творештво[уреди | уреди извор]

Според музичките критичари, Карамазов е еден од „највозбудливите и најхаризматичните лаутисти на денешнината“. Тој соработувал со повеќе познати оркестри и музички групи, како: „Хилијард“, камерниот оркестар „Орфеус“, „Хесперион“, „Мала пуника“ итн. Заедно со Стинг, во 2006 година го снимил албумот „Songs from the Labyrinth“. Исто така, поголем број композитори (Кшиштоф Пендерецки, Никита Кошкин, Арво Парт, Лео Броуер) напишале дела посветени на него. Карамазов е добитник на повеќе награди меѓу кои и „Едисон“ (2002) и „Кубадиско“, во 2001 година бил номиниран за „Греми“, а во 2007 имал номинација за „Brit Awards“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 55 Охридско лето/ Ohrid Summer Festival – 12 July -20 August 2015.