Ево банке Цигане мој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ево банке Цигане мој е српска (војводинска) песна. Најчесто се класифицира како боемска или тамбурашка песна. Најпозната е нејзината изведба од Звонко Богдан.

Текст[уреди | уреди извор]

Ево банке, Цигане мој,
Цигане мој, свирај ми ти!
Ево банке, Цигане мој,
Цигане мој, свирај ми ти!

Ја ћу теби платити,
ти ћеш мени свирати!
Ево банке, Цигане мој,
Цигане мој, свирај ми ти.

Шампањ ћемо отворити,
отворити и попити.
Шампањ ћемо отворити,
отворити и попити.

А кад дође прави час,
шампањ обориће нас!
Ево банке, Цигане мој,
Цигане мој, свирај ми ти!

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ево банке Цигане мој во изведба на Звонко Богдан