Евдокија Комнина (ќерка на Јован II Комнин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Комнина
Роден(а)1119
СопружникТеодор Ватациј
ДецаАндроник Ватациј
ДинастијаКомнини
ТаткоЈован II Комнин
МајкаИрина

Евдокија Комнина (родена 1119) била византиска принцеза од династијата на Комнините.

Таа била втората ќерка на византискиот цар Јован II Комнин (1087-1143) и Ирина (1088-1134), ќерка на Ласло I, крал на Унгарија (1077-1095).[1].

Евдокија била мажена за Теодор Ватациј, за што сведочи хрониката на Јован Кинама. Евдокија и Теодор Ватациј имале барем едно дете - син на име Андроник, за што сведочи зачуван печат со натпис "Андроник Комнин, син на Евдокија", датиран кон 1163 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Јован Кинам, 114−115; 180−181 (Edition – August Meineke)
  • Cawley, Charles. „Byzantine Nobility“. Medieval Lands. Foundation for Medieval Genealogy. Посетено на 30 ноември 2011.