Прејди на содржината

Евдокија Јанкуловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евдокија Јанкуловска
Родена Евдокија Јошеска
28 јануари 1954(1954-01-28)(70 г.)
Крушево, СФРЈ СФР Југославија
Занимање универзитетска професорка

Евдокија Јанкуловска (моминско: Јошеска; 28 јануари 1954 во Крушево) — македонска универзитетска професорка на Стоматолошкиот факултет во Скопје, специјалист по стоматолошка протетика.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Магистрирала во 1990 година, докторирала во 1991 година. Публикувала 50 статии и автор е на учебниците:

  • Анатомија и морфологија на вилиците и забите
  • Тотална протеза-претклиника.
  • Парцијална скелетирана протеза-претклиника

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Јасен“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 635. Text "series " ignored (help)