Прејди на содржината

Еба фон Сидов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еба фон Сидов

Еба фон Сидов (родена на 18 февруари 1981 година) е шведска новинарка, авторка, колумнистка, ТВ личност која исто така води еден од највлијателните блогови за мода и начин на живот во Шведска.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Еба фон Сидов е родена на 18 февруари 1981 година во Гетеборг, Шведска .

Еба е правнука на поранешниот шведски премиер Оскар фон Сидов . Таа е во роднинска врска со глумецот Макс фон Сидов и социјалдемократскиот политичар Бјорн фон Сидов .[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Еба фон Сидов студирала новинарство во Бостон, Масачусетс, каде што водела неделно радио шоу. Потоа отишла на правниот факултет во Стокхолм . Во 2001 година, таа започнала да работи како моден репортер и колумнист за вечерниот весник Expressen . Таа продолжила да постане главен уредник на Expressen Fredag.[2]

Во 2005 година, таа станала главен уредник на долгогодишното шведско списание за мода и начин на живот VeckoRevyn .[3] Пред тоа работела и во музичкото списание Groove . Работела и за шведското национално радио, SR P3 .[4]

Во летото 2010 година, таа била домаќин на емитувањата Свадба на Викторија, престолонаследничка на Шведска и Даниел Вестлинг, за националната телевизија во Шведска.[5]

Ebba го претставила рановечерното шоу Gokväll во сабота на SVT, најголемата шведска мрежа. Таа го напуштила шоуто во мај 2015 година.[6] Таа потоа продолжила да ја презентира утринската емисија Nyhetsmorgon емитувана на ТВ4 .[7]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • 2006 - Ebbas stil - Ebba Style - Крајниот водич за подобра гардероба
  • 2011 година - Kungligt snygg - Кралски стил

Личен живот[уреди | уреди извор]

Еба фон Сидов се омажила за Јохан Клеберг во јануари 2011 година, парот живее во Стокхолм .

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Karriärist i Chloéstövlar Архивирано на 15 мај 2007 г. Profile, Svenska Dagbladet, 16 Oct 2005 Архивирано на 15 мај 2007 г.
  2. „Trendiga Ebba älskar glamour“. Expressen. Посетено на 27 August 2020.
  3. „Ebba von Sydow tar över Veckorevyn“. Resume. Посетено на 27 August 2020.
  4. Radio, Sveriges. „Kungligt med Ebba Von Sydow - Morgonpasset i P3 – Gästen“. Sveriges Radio. Посетено на 27 August 2020.
  5. „Ebba von Sydow gör bröllopsprogram“. Resume. Посетено на 27 August 2020.
  6. „Ebba von Sydow – därför lämnar hon SVT“. Expressen. Посетено на 27 August 2020.
  7. „Ebba Kleberg von Sydow slutar på Nyhetsmorgon“. Aftonbladet. Посетено на 27 August 2020.