Дуде Дрне оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дуде Дрне е мешано македонско оро. Кореографски орото потекнува од селото Костин Дол, Кочанско.[1]

Мелодијата може да се повторува неограничен број пати. Орото почнува бавно и постепено се забрзува во разиграно оро. Се игра на цели стапала.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 89-91