Драгоцени куќи на Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Драгоцени куќи на Англија (англиски: Treasure Houses of England) — здружение за културно наследство основано во раните седумдесетти од страна на десет од најистакнатите достоинственички домови во Англија сѐ уште во приватна сопственост, со цел за нивно промовирање и маркетинг како туристички места.

Денес во групата спаѓаат девет куќи, и заедно со нивните историски сопственици, тие се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешна врска[уреди | уреди извор]