Дорс (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Графити Росарио - Џим Морисон

Дорс (англиски: The Doors) е американски филм, во режија на Оливер Стоун. Главните улоги ги играат: Вал Килмер и Мег Рајан.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот го прикажува животот на пејачот на легендарната група Дорс (The Doors), Џим Морисон (го глуми Вал Килмер), почнувајќи од студентските денови на Филмската академија во Лос Анџелес до неговата смрт во Париз, во 1971 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 836, 4.7.2014, стр. 3.