Дорис Гроув

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дорис Гроув е американски пилот на едрилица за соборување светски рекорди, инструктор по летање и член на Куќата на славните во САД. Таа била ран пионер на гребенот што се издигнала во Апалачките Риџ и долина во 1970-тите, на крајот поставила три светски рекорди во летечки едрилици таму и станала првата жена што ја заработила FAI 1000км Диплома. Таа исто така била копилот-каскадер во филмот од 1999 година „Аферата Томас Краун“.

Гроув моментално живее во близина на Стејт колеџ, Пенсилванија со нејзиниот сопруг Томас Кнауф, уште еден пилот на едрилица во халата на славните. Тие го поседувале и управувале со Ridge Soaring Gliderport во Џулијан, Пенсилванија, кој го основале во 1975 година. За жал, пристаништето за едрилици се затворило во 2022 година.

Светски рекорди на едрилици[уреди | уреди извор]

 • Едрилица за едно место, женско
 • Растојание за излез и враќање: 731,27 км, 7 април 1979 година, Ridge Soaring Gliderport, Џулијан, Пенсилванија, Schleicher ASW
 • Растојание за излез и враќање: 1000,86 км, 11 март 1980 година, Ridge Soaring Gliderport, Џулијан, Пенсилванија, Schleicher ASW
 • Растојание за излез и враќање: 1127,68 км, 28 септември 1981 година, Меморијалниот аеродром Пајпер, Лок Хевен, Пенсилванија, Шемп-Хирт Нимбус 2
 • Извор: Меѓународна аеронаутичка федерација.[1]

Други летачки достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Диплома 1000 K, прва жена, САД #12 (Int #24) 1980
 • Награда за исклучителни достигнувања на SSA 1981 година
 • Трофеј Итон (со Т. Кнауф) 2000 година
 • Благодарница (со Т. Кнауф) 2005 г
Извор: Зголемена Куќа на славните.[2]

Книги напишани[уреди | уреди извор]

 • Федерални авијациски регулативи за пилоти со едрилици, 1996 година
 • Прирачник за спречување несреќи за инструктори за летови со едрилици, со Томас Кнауф, второ издание, 1993 година, (Без ISBN)
 • Прирачник за превенција од несреќи за пилоти со едрилици, со Томас Кнауф, 1992 година.
 • Прирачник за обука за судење за пилоти со едрилици, со Дорис Гроув, 1985 година. OCLC 61776977
 • Основи на едрилиците од соло до лиценца со Томас Кнауф и сор., 1-во издание, 1984 година.ISBN 0-9605676-2-3

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Fédération Aéronautique Internationale (FAI) - Aviation and Space World Records“. 2007-10-07. Архивирано од изворникот на 2007-10-07. Посетено на 2021-03-06.
 2. „World/National Competition; World/National Records; Gliderport Owner/Operator; Instructor; Safety Clinic Sponsor“. soaringmuseum.org. Архивирано од изворникот на 2006-10-08. Посетено на 2021-03-06.