Прејди на содржината

Дометијан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дометијан (10-11 век) ― кавхан, моќен великодостојник во Самоиловото царство, близок на царот Гаврил Радомир.[1]

Во пролетта 1015 година, во борбите околу тврдината Меглен, бил заробен од страна на Византијците.[1]


  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 162. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)