Прејди на содржината

Дисморфофобија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дисморфофобија
СпецијалностПсихијатрија, клиничка психологија

Дисморфофобија е ексцесивна преокупација со страв дека сопствената појава ќе биде грда или дефектна.

Се проценува дека до 2.4% од населението има дисморфофобија.[1] Вообичаено започнува за време на адолесценцијата и подеднакво се јавува кај мажите и кај жените.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Bjornsson AS; Didie ER; Phillips KA (2010). „Body dysmorphic disorder“. Dialogues Clin Neurosci. 12 (2): 221–32. PMC 3181960. PMID 20623926.
  2. Mufaddel Amir, Osman Ossama T, Almugaddam Fadwa, Jafferany Mohammad (2013). „A review of body dysmorphic disorder and Its presentation in different clinical settings“. Primary Care Companion for CNS Disorders. 15 (4). doi:10.4088/PCC.12r01464. PMC 3869603. PMID 24392251.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори