Прејди на содржината

Дипептидил пептидаза-4 инхибитор

Од Википедија — слободната енциклопедија
DPP-4 инхибитори и GLP-1

Инхибиторите на дипептидил пептидаза 4 (DPP-4 инхибитори или глиптини) се класа на орални хипогликемични агенси кои вршат инхибиција на ензимот дипептидил пептидаза-4 (DPP-4). Се користат во третманот на дијабетес мелитус тип 2.

Првиот агенс од оваа класа – ситаглиптин – бил одобрен од страна на FDA во 2006 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. U.S. Food and Drug Administration (17 октомври 2006). "FDA Approves New Treatment for Diabetes". Соопштение за печат. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2006-10-22. Посетено на 2021-09-01.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)