Прејди на содржината

Дилан Томас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа на Дилан Томас
(Dylan Thomas) во Свонси

Дилан Марлејс Томас (англиски: Dylan Thomas; 27 октомври 1914 - 9 ноември 1953) ― велшки поет и писател. Томас пишувал поеми, есеи, сценарија, автобиографски раскази, а негово капитално дело е радио-драмата Под млечната шума, кое постхумно во 1954 година било наградено со Prix Italia.[1]

Иако Томас пишувал исклучиво на англиски јазик, тој се смета за еден од најважните велшки поети од 20 век. Познат е по неговата оригинална, ритмична и генијална употреба на зборови.[2][3][4][5]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дилан Томас е роден на 27 октомври 1914 година во Свонси, Велс. Во тинејџерските години го напуштил училиштето.[6]

Творештво[уреди | уреди извор]

Дилан Томас пишувал на англиски јазик. Уште во тинејџерските години, во разни списанија, започнал да ги објавува своите најпознати песни кои го прославиле. Негови најпознати дела се: „Карта на љубовта“, „Портрет на уметникот како млад пес“, „Ќерките на Ребека“, „По панаѓурот“, „Посетител“, „Смртта и минливоста“.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wrigley, Amanda (2014). „Dylan Thomas' Under Milk Wood, 'a Play for Voices' on Radio, Stage and Television“. Critical Studies in Television: The International Journal of Television Studies (англиски). 9 (3): 77–88. ISSN 1749-6020.
  2. Ciabattari, Jane (21 October 2014). „Dylan Thomas: Rock 'n' roll poet“. bbc.com. Посетено на 10 May 2020.
  3. Morton, Richard (1 January 1962). „Notes on the imagery of Dylan Thomas“. English Studies. 43 (1–6): 155–164. doi:10.1080/00138386208597117.
  4. Tindall, William York (1 September 1996). A Reader's Guide to Dylan Thomas. Syracuse University Press. ISBN 978-0-8156-0401-3. Посетено на 10 May 2020 – преку Google Books.
  5. Moynihan, William T. (1964). „Dylan Thomas and the "Biblical Rhythm"“. PMLA. 79 (5): 631–647. doi:10.2307/461150. JSTOR 461150.
  6. 6,0 6,1 Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 351.