Дејно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дејно во старогрчката митологија било име на повеќе суштества.

Митологија[уреди | уреди извор]

  1. Една од грајите, која, според некои извори, со Зевс ја имала ќерката Орсеида.[1]
  2. Нимфа, најада од планината Отрис и реката Сперхеј во централна Грција. Татко најверојатно ѝ бил Океан, а маж богот на споменатата река. Како нејзини потомци се споменуваат нимфите сперхеиди, меѓу кои и Диопатра.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Породично стабло (-{freepages.genealogy}-) Предлошка:Ен
  2. -{theoi.com: Deino}-
  3. „-{Greek Myth Index: Deino}-“. Архивирано од изворникот на 19. 04. 2010. конс. 25. 07. 2010. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]