Департмани во Хондурас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хондурас се дели на 18 департмани (шпански: departamentos). На чело на секој департман стои управник (gobernador), назначен од претседателот.

Департмани во Хондурас[уреди | уреди извор]

Карта на департманите во Хондурас
Карта на департманите во Хондурас

Ова е список на департманите во Хондурас, со бројот на жители[1] и нивната површина.[2]

Департман Админ. центар Население (2001) Површина (км2)
1. Атлантида Ла Сејба 344.099 4.251
2. Чолутека Чолутека 390.805 4.211
3. Колон Трухиљо 246.708 8.875
4. Комајагва Комајагва 352.881 5.196
5. Копан Санта Роза де Копан 288.766 3.203
6. Кортес Сан Педро Сула 1.202.510 3.954
7. Ел Параисо Јускаран 350.054 7.218
8. Франсиско Моразан Тегусигалпа 1.180.676 7.946
9. Грасијас а Диос Пуерто Лемпира 67.384 16.630
10. Интибука Ла Есперанза 179.862 3.072
11. Заливски Острови Роатан 38.073 261
12. Ла Паз Ла Паз 156.560 2.331
13. Лемпира Грасијас 250.067 4.290
14. Окотепеке Нуева Окотепеке 108.029 1.680
15. Оланчо Хутикалпа 419.561 24.351
16. Санта Барбара Санта Барбара 342.054 5.115
17. Валје Накаоме 151.841 1.565
18. Јоро Јоро 465.414 7.939

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци за населението: Попис 2001 Архивирано на 13 ноември 2009 г.
  2. Запис за Хондурас - Statoids (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]