Прејди на содржината

Деловен предлог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деловен предлог
Жанрромантична комедија[1]
Создадена одСтудиоС
Заснована на„Состанок на слепо во канцеларијата“
Напишана од
 • Хан Сеол-хи
 • Хонг Бо-хи
Режирана одПарк Сеон-хо
УлогиАн Хјо-сеоп
Музика наПарк Се-џун
Земја на потеклоЈужна Кореја
Првичен јазикКорејски
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаSBS TV
Првично прикажување28 февруари 2022 – 5 април 2022
Надворешни врски
Мрежна страницаprograms.sbs.co.kr/drama/businessproposal

Деловен предлог (хангул사내맞선) — јужнокорејска романтична комедија телевизиска серија базирана врз истоимениот вебтон напишан од ХаеХва и илустриран од Нарак. Во режија на Парк Сеон-хо, а сценариото на Хан Сеол-хи и Хонг Бо-хи, во него играат Ан Хјо-сеоп, Ким Се-џеонг, Ким Мин-кју и Сеол Ин-ах. Ја раскажува приказната за Шин Ха-ри, вработена која прифаќа да оди на состанок на слепо наместо нејзината пријателка, но дознава дека нејзиниот партнер е всушност нејзиниот шеф. Серијата се емитувала во 12 епизоди на ТВ SBS од 28 февруари до 5 април 2022 година. Достапна е и за стриминг на Netflix во одбрани региони.

Заплет[уреди | уреди извор]

Шин Ха-ри (Ким Се-Џеонг) оди на состанок на слепо откако се согласува да ја замени нејзината пријателка, Џин Јанг-сео (Сеол Ин-ах), чиј татко го договорил тоа. Планот е Ха-ри да биде „отфрлена“ од нејзиниот потенцијален партнер. Сепак, сè тргнува наопаку кога излегува дека нејзиниот партнер е Канг Тае-Му (Ан Хјо-сеоп), извршен директор на Go Food, компанијата во која работи Ха-ри. Тае-му, кој е под притисок од неговиот дедо Канг Да-гу (Ли Деок-хва), претседател на матичната компанија на Go Food, да оди на состаноци на слепо со соодветни брачни партнери, одлучува да се ожени со својот партнер на состанок на слепо за да избегне да оди на останатите состаноци, без да знае дека таа е лажната Џин Јанг-сео или дека е негова вработена, што таа упорно се обидува да го скрие. Сепак, лажниот идентитет на Ха-ри, но за среќа не и нејзиниот работен статус, набрзо се разоткрива откако вистинската Џин Јанг-сео му признава на Канг Тае-му дека „најмила“ актерка да ја имитира на нејзиниот состанок на слепо со Тае-му. Таа го запознава Ча Сонг-Хун (Ким Мин-кју) за време на нејзината размена со Канг Тае-му и дознава дека Сонг-хун е секретарот на Тае-му.

Откако се открива идентитетот на Ха-ри, Јанг-сео ја измамува Ха-ри да се сретне со Тае-му на негово барање. Кога ја прашува за нејзиното вистинско име, Ха-ри лаже и вели дека се вика Шин Геум-хуи (исто име како главната женска улога на популарната измислена телевизиска серија Биди силна, Геум-хуи) за да скрие дека е негова вработена. Тае-му ја малтретира и ја поткупува Ха-ри да се преправа дека е негова свршеница во замена за исплата од 800.000 вони по состанок, откако неговиот дедо му се заканува дека ќе го испрати на безброј состаноци на слепо. На сиромашната Ха-ри очајно и требаат пари за да ги спаси нејзините постојано беспрекорни родители, па таа прифаќа. За време на лажното запознавање, Ха-ри го користи својот нов идентитет заедно со лажно минато, создадени за неа од Тае-му и Сонг-хун, за да остави добар прв впечаток врз дедото на Тае-му. Иако врската започнува ладно и непријатно, парот наскоро се зближува, сè додека Тае-му не го дознае вистинскиот идентитет на Ха-ри. И покрај тоа што се чувствува изневерено, Тае-му сè уште ја сака Ха-ри и тие подоцна стануваат пар, бидејќи тој и кажува на Ха-ри дека ја знае вистината за нејзиниот идентитет.

Во меѓувреме, Јанг-сео се иселува од куќата на нејзиниот татко за да ги избегне неговите барања да присуствува на состаноци на слепо и дознава, во комичен момент во кој е вклучена мародерска лебарка, дека таа сега е сосетка на Сонг-хун, човекот во кој таа е занесена од прв поглед по средбата со него во продавница. Додека Јанг-сео е привлечена кон него, Сонг-хун е вознемирен од неа затоа што го измамила неговиот шеф, па тој постојано се обидува да ја избегне. Сепак, тој не може дополнително да ја негира својата растечка наклонетост кон Јанг-сео. Кога на крајот ќе го сфати тоа, тие стануваат пар.

Улоги[уреди | уреди извор]

Главни[уреди | уреди извор]

 • Ан Хјо-сеоп како Канг Тае-му[2]
 • Парк Џае-џун како млад Канг Тае-му
 • Ким Се-џеонг како Шин Ха-ри[3]
 • Ким Мин-кју како Ча Сонг-хун[4]
 • Сеол Ин-ах како Џин Јанг-сео[5]

Производство[уреди | уреди извор]

Развој[уреди | уреди извор]

Деловен предлог првично бил објавен како интернет-роман помеѓу 2017 и 2018 година од писателот ХаеХва, кој добил следбеници од неговото деби како писател во 2012 година за „неконвенционалните“ теми на неговите романтични романи. Неговите приказни најмногу се фокусираат на емоционалниот раст на жените кои биле повредени од нивните семејства и како тие заздравувале од раните. Романите се занимаваат и со тешкотијата на осамостојувањето од родителите во Јужна Кореја. Во врска со Деловен предлог, ХаеХва рекол дека го напишал „со размислување да биде лесен за читање, содржината да е жива и да биде добра да се претвори во веб-стрип“, имајќи покласичен пристап кон романтичниот жанр, додека сè уште ја прави Шин Ха-ри „независна“ жена.[6] Веб-романот станал вирален, достигнувајќи вкупно 450 милиони прегледи ширум светот, вклучувајќи 160 милиони само во Јужна Кореја, до крајот на февруари 2022 година. Поради својата рана популарност, потоа бил објавен како вебтон развиен од илустраторот Нарак во 2018 година.[6][7]

Серијата е создадена од СтудиоС, со ко-сценаристите Хан Сеол-хи и Хонг Бо-хи, во режија на Парк Сеон-хо и копродукција на Крос Пикчрс и Какао Ентертејнмент.[8][9] Серијата била првиот проект на режисерот Парк Сеон-хо како хонорарец по напуштањето на SBS. Парк признал дека е загрижен за тоа како да ја објасни неспособноста на Канг Тае-му да направи разлика помеѓу Шин Ха-ри и Шин Геум-хуи, фиктивниот идентитет што Ха-ри го користи за да се маскира. Тој и неговиот тим потоа решиле да воведат нови сцени, како што се обидот на Ха-ри да избегне контакт со очите со Тае-му и сцената на потера со нејзината влечка, алузија на Пепелашка, за да „го направи протокот поприроден и приказната пореална“. Дополнителни промени вклучиле истакнување на компетентноста на Ха-ри на нејзината работа за да нагласи „дека Тае-му нема да може да се совпадне со Ха-ри и Геум-хуи поради неговиот силен впечаток“.[10] Хан Сеол-хи, попозната по нејзината работа на хумористичните серии, потврдила дека она што го издвојува Деловен предлог од другите приказни за „договорени бракови“ е неговата „уникатна смисла за хумор“. Таа го смета тоа за најважен елемент и, како резултат на тоа, Хан рекла дека и придава помало значење на хемијата на ликовите за да го задржи фокусот на шегите додека го пишувала сценариото.[11]

Кастинг и снимање[уреди | уреди извор]

Помеѓу март и мај 2021 година, медиумите објавиле дека Ан Хјо-сеоп и Ким Се-џеонг добиле понуди да се појават во телевизиската серија и дека размислувале.[12][13] Во втората половина на 2021 година, Kakao Entertainment го потврдил кастингот на двајцата актери,[14][15] додека соодветните агенции на Сеол Ин-ах и Ким Мин-кју објавиле дека и двајцата ќе глумат во шоуто.[16][17] Во текот на следните неколку месеци, Ким Кванг-кју,[18] Јунг Јанг-џо[19] и Јун Санг-џеонг[20] добиле споредни улоги, додека сценаристката Хан Сеол-хи директно ја препорачала Ким Хјун-сук, со која таа претходно работела на Грдата Госпоѓица Јонг-ае.[11] На 18 јануари 2022 година биле објавени фотографии од читањето на сценариото.[21] Некои од локациите за снимање на драмата се паркот Јонгин Даејанггеум, уметничката долина Хејри и јахтата 1004 во округот Синан.[22][23]

Објава[уреди | уреди извор]

Серијата првично требала да биде објавена на 21 февруари 2022 година.[24] Сепак, распоредот за снимање бил променет поради КОВИД-19 и датумот на премиера бил одложен за една недела до 28 февруари 2022 година.[25] Бизнис предлог бил емитуван на ТВ SBS во 12 епизоди секој понеделник и вторник во 22:00 часот (КСТ) до 5 април 2022 година.[26] Серијата била објавена и на Нетфликс во одредени региони на 21 февруари 2022 година.[27]

Специјална епизода составена од популарни сцени од првите шест епизоди била емитувана на 19 март 2022 година, со коментар од главната актерска екипа.[28]

Саундтрак[уреди | уреди извор]

Саундтрак албумот за Деловен предлог, координиран и напишан од музичкиот директор Парк Се-џун, вклучува 12 песни, од кои десет претходно биле објавени како синглови во текот на емитувањето на драмата и 23 партитури.[29] Имено, албумот содржи делови од Сео Јае-ха, Ким Јанг-сеонг и Хан јун.[30] Дигитално бил објавен на 6 април 2022 година, по завршувањето на серијата.[29] Преднарачките за физичката верзија започнале на 28 март 2022 година, а албумот бил официјално објавен на 19 април.[29][31] === Албумот се искачил на 11-то место на табелата на албуми Гаон и до април 2022 година, продадени се 14.499 примероци.[32][33]

Список на песни[уреди | уреди извор]

ЦД 1
Бр. НасловУметник Траење
1. „Љубов, Можеби“  МелоМанс 3:05
2. „Слатко“  Лу Му-џин 3:36
3. „Ти Си Мој“  Виктон 3:27
4. „Сончев Туш“  Мовнинг 4:16
5. „Топење“  БамБам (Гот7) 3:04
6. „Љубов, Можеби“  Дита, Зуу, Судам (Сикрт Намбр) 3:05
7. „Се Вљубува“  
 • Џихан (Викли)
 • Парк Со-еун (Викли)
3:19
8. „Поблиску“  Сонг Ха-јеа 3:58
9. „Што И Да Сакаш“  Хан Сеунг-јун 4:16
10. „Пролетниот Ветер“  Њу (Д Бојз) 3:44
11. „Од Тебе Зависи“  Мун Су-џин 4:28
12. „Љубов, Можеби“  Ким Се-јеонг 3:05
Вк. траење:
43:23
ЦД 2
Бр. Наслов Траење
1. „Биди Моја“   1:05
2. „Крем Шејк“   2:00
3. „Шума Од Мемории“   2:42
4. „Паѓањето Никогаш Не Завршува“   2:01
5. „Праски На Креветот“   1:39
6. „Модерно Шоу“   1:34
7. „Да Те Најдам“   2:57
8. „Непријатна Ситуација“   1:44
9. „На Запад“   1:51
10. „По Ѓаволите“   1:52
11. „Пушти Не Да Одиме“   1:38
12. „Лемонада“   1:23
13. „Улала Улала“   1:52
14. „Мојот Меден Сон“   3:33
15. „После Се“   3:27
16. „БонгКуРа“   2:01
17. „Светлина на свеќа“   2:45
18. „Здраво Дете“   1:20
19. „Мојата Убавина“   2:01
20. „Самба Девојка“   1:53
21. „Бог На Љубовта“   2:17
22. „Ужасна Грешка“   1:52
23. „Акустична Романса“   2:07
Вк. траење:
47:34

Синглови[уреди | уреди извор]

Десет синглови биле објавени од албумот од 28 февруари до 3 април 2022 година. „Слатко“ од Ли Му-џин бил првиот сингл што бил објавен и се искачи на 169-то место на дигиталната табела Гаон.[34] Специјалната песна, „Љубов, Можеби“, напишана и испеана од МелоМанс била објавена на 18 февруари, пред емитувањето на драмата.[35][36] Песната била комерцијално успешна, дебитирајќи на дигиталната табела Гаон на 148-то место и достигнувајќи го најдобриот резултат на четврто место.[34][37] Исто така, се искачила на шестото место на Билбордовите Кпоп Хот 100.[38] На 4 април 2022 година, главната актерка Ким Се-џеонг споделила клип од нејзе и колегата Ан Хјо-сеоп како заедно ја пеат песната, што станал вирален на Твитер.[39][40][41] Следниот ден, како бонус песна била објавена акустична верзија на „Љубов, Можеби“ испеана од Ким.[42][43] Песната се искачила на 108-то место на дигиталната табела Гаон.[34]

Прием[уреди | уреди извор]

Комерцијален успех[уреди | уреди извор]

За време на своето емитување, Деловен предлог речиси ја удвоила гледаноста на телевизијата, забележувајќи го својот најголем рејтинг во деветтата епизода.[44][45] Според Ниелсен Кореја, серијата забележала рејтинг од 11,4% во својата последна епизода.[45] Исто така, била на врвот на извештајот Content Power Index (CPI) со 357,7 поени во првата недела од април 2022 година.[44] По објавувањето на Нетфликс, Деловен предлог дебитирала на 6-то место на неделната табела за гледаност на неанглиски ТВ емисии на платформата во неделата од 7 до 13 март. Следната недела се искачила на број еден, каде што останала три недели, забележувајќи 32,5 милиони часови гледање само во неделата од 28 март до 3 април. Станала првата корејска серија произведена и првично објавена од локална компанија која се нашла на врвот на табелата.[46] Драмата била особено успешна во Азија, рангирана како врвна серија во повеќе земји, вклучувајќи ги Индонезија, Јапонија, Тајланд, Виетнам, Хонгконг, Малезија, Филипини и Сингапур, додека се пласирала на второто место во Индија и Шри Ланка за неделата од март 28 до 3 април.[47]

По успехот на серијата, Kakao Entertainment објавил дека вебтoнот е вториот најпопуларен романтичен стрип што некогаш бил објавен на платформата на Kakao, додека прегледите за оригиналниот веб-роман се зголемиле десет пати. Понатаму, и двете ги држеле првите две места за најгледани приказни на платформата на Какао за време на емитувањето на драмата.[48]

Одговор од критичари[уреди | уреди извор]

И покрај првичните грижи за адаптирање на вебтон во драма,[49] Деловен предлог добила позитивни повратни критики за нејзиниот начин на прифаќање на клишеата од жанрот ромком и нивно претворање во „комедија на шмек“.[50] Квинси ЛеГарди од Vulture поединила најмалку десет типични тропови од жанрот романса што се користат за кој било од двата главни парови претставени во серијата и коментирала дека драмата носи „паметни одлуки“ за тоа кој да го поништи, а кој да прифати.[51] Познатоста на приказната, која произлегува од користењето на вообичаени клишеа, покрај нејзините „уникатни и убави“ ликови биле прогласени за силни страни на серијата.[49]

Серијата била пофалена и за нејзиниот начин на прикажување на прашањето за молка во Јужна Кореја. Џин Јанг-сео станува жртва на нелегално снимање кога нејзиниот сосед става шпионска камера во светилка што и ја дал како подарок за нејзиниот стан. Додека често во фикцијата жртвата реагира „пасивно“ и им дозволува на другите да се справат со ситуацијата наместо неа, во серијата Јанг-сео го пријавува злосторството во полиција и носи докази со неа. Исто така, јасно е појаснето дека казната според сегашниот јужнокорејски закон за кривичното дело не е доволна преку зборовите на полицаецот со кој зборува Јанг-сео. Понатаму, во многу телевизиски серии, измислените нелегални снимки често се емитуваат, обично прикажувајќи ја жената како губи свест и понекогаш открива делови од телото. Наместо тоа, Деловен предлог избегнува експлицитно да ја прикаже ситуацијата. По инцидентот, Јанг-сео поминува низ траума и, како резултат на тоа, таа не може да користи јавни бањи од страв да не биде снимена, покажувајќи колку е тешко за жртвите да ја надминат болката. Сепак, некои делови се сметале за „разочарувачки“. Со своето влијание како член од втората генерација на семејство чаеболи, машкиот главен лик Канг Тае-му успева да ги собере сведочењата на другите жртви против соседот на Јанг-сео и го тужи, исто така откупувајќи ја компанијата во која работи и отпуштајќи го. Жената на крајот мора да се потпре на маж, додека „ќе остави попријатно чувство“ доколку се „одмазди“. Понатаму, било критикувано како ситуацијата довела до романса помеѓу Јанг-сео и Ча Сонг-хун.[52]

Гледаност[уреди | уреди извор]

Просечна гледаност на ТВ
Еп. Оригинален датум на емитување Просечен удел на публика
Нилсен Кореја[53] ТНмС[54]
На национално ниво Сеул На национално ниво
1 28 февруари 2022 година 4.9% (17ти) 5.4% (15ти) 4.9% (17ти)
2 1 март 2022 година 6,5% (12ти) 7,2% (11ти) 6,1% (14ти)
3 7 март 2022 година 8,1% (6ти) 8,2% (5ти) 5,9% (12ти)
4 8 март 2022 година 8,7% (4ти) 8,9% (4ти) 6,9% (9ти)
5 14 март 2022 година 8,1% (6ти) 8,6% (4ти) 7,6% (10ти)
6 15 март 2022 година 10,1% (4ти) 10,5% (3ти) 8,5% (7ми)
7 21 март 2022 година 9,9% (4ти) 10,7% (4ти) 9,1% (7ми)
8 22 март 2022 година 10,8% (3ти) 11,6% (3ти) 9,2% (6ти)
9 28 март 2022 година 11,6% (4ти) 12.4% (4ти) 8,7% (7ми)
10 29 март 2022 година 11.6% (3ти) 12,1% (3ти) 9.8% (5ти)
11 4 април 2022 година 10,6% (4ти) 11,0% (4ти) 9,2% (6ти)
12 5 април 2022 година 11,4% (4ти) 11,9% (3ти) 9,7% (5ти)
Просечно 9.36% 9.88% 7.97%
 • Во табелата погоре, сините броеви ги претставуваат најниските оценки, а црвените броеви ги претставуваат највисоките оценки.

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Име на церемонијата на доделување, година на доделување, категорија, номиниран на наградата и резултат од номинацијата
Церемонија на доделување Година Категорија Номиниран / Работа Резултат Наводи
APAN Star Awards 2022 Најдобар пар Ким Се-џеонг и Ан Хјо-сеоп Номинирана [55]
Најдобар оригинален саундтрак "Љубов, Можеби"

МелоМанс
Номинирана
"Слатко"

Ли Му-џин
Номинирана
Награда за извонредност, актер во минисерија Ан Хјо-сеоп Номинирана [56]
Награда за извонредност, актерка во минисерија Ким Се-џеонг Номинирана
Korea Drama Awards 2022 Најдобра нова глумица Бае Ву-хи Победничка [57]
MAMA Awards 2022 Најдобар OST "Љубов, Можеби"

Меломанс
Победничка [58]
SBS Drama Awards 2022 Најдобар пар Ким Се-џеонг и Ан Хјо-сеоп Победничка [59]
Ким Мин-кју и Сеол Ин-ах Победничка
Награда за извонредност, актер во минисерија романса/комедија драма Ким Мин-кју Победничка [60]
Награда за извонредност, актер во минисерија романса/комедија драма Ан Хјо-сеоп Победничка [61]
Награда за извонредност, актерка во минисерија романса/комедија драма Ким Се-џеонг Победничка
Најдобар спореден тим Јун Санг-Џеонг, Ким Се-Џеонг, Ким Хјун-Сук и Лим Ки-хонг Номинирана
Награда за извонредност, актерка во мини-серијал романса/комедија драма Сеол Ин-ах Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Популарноста на корејските ТВ серии ја поттикнува продажбата на оригинални веб-стрипови“. Архивирано од изворникот 21 март, 2022. Посетено на 30 март, 2022. Занемарен непознатиот параметар |издавач= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Занемарен непознатиот параметар |дата= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
 2. Han, Han-seon (June 10, 2021). „안효섭, SBS '사내맞선' 출연 확정..재벌 3세 변신[공식]“ [Ahn Hyo-seop confirmed to appear in SBS 'Meet the Man'...Transformed into a third generation chaebol.] (корејски). MT Star News. Архивирано од изворникот на June 10, 2021. Посетено на February 28, 2022.
 3. Lee, Min-ji (August 2, 2021). '사내맞선' 김세정 출연, 섹시 팜므파탈→엉뚱 평범 오간다(공식)“ ['Meet the Man' Kim Se-jeong appears, sexy femme fatale → gossip and gossip (official)] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на February 28, 2022. Посетено на February 28, 2022.
 4. Kim, Na-yul (July 1, 2021). '사내 맞선' 김민규, 비서실장 役 캐스팅..안효섭과 호흡[공식]“ ['Compete within the office' Kim Min-gyu cast as the chief of staff...Breathing with Ahn Hyo-seop [Official]] (корејски). Herald Pop. Архивирано од изворникот на February 28, 2022. Посетено на February 28, 2022.
 5. Yeon, Hwi-seon (August 3, 2021). „설인아, SBS '사내 맞선' 출연...안효섭X김세정X김민규 호흡 [공식]“ [Seol In-ah, appearing in SBS 'Meet the Guy'...Ahn Hyo-seop X Kim Se-jeong X Kim Min-kyu breathing [Official]] (корејски). Osen. Архивирано од изворникот на February 28, 2022. Посетено на February 28, 2022.
 6. 6,0 6,1 Lee, Eun-jeong (March 20, 2022). '사내 맞선' 원작 해화 작가 "강태무 '피식' 웃는 장면 좋았죠" [Haehwa writer of the original 'Meet the Guy' "I liked the scene where Kang Tae-mu laughed in 'Sick'"]. Yonhap News Agency (корејски). Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 7. Lee, Si-jin (March 21, 2022). „[Herald Interview] Creator of 'A Business Proposal' delighted by global attention to webtoon and drama series“. The Korea Herald (корејски). Посетено на April 26, 2022.
 8. Park, Jae-hwan (January 18, 2022). „안효섭 김세정의 오피스 로코, SBS '사내맞선' [Ahn Hyo-seop and Kim Se-jeong's office loco, SBS 'Meet the Man'] (корејски). KBS Entertainment News. Архивирано од изворникот на January 20, 2022. Посетено на January 20, 2022.
 9. Episode 1.
 10. Park, Soomee (April 19, 2022). 'Business Proposal' Director Explains the Creation of Netflix's Latest K-Drama Hit“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на April 20, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 11. 11,0 11,1 Schwartz, William (March 7, 2022). „[HanCinema's News] Screenwriter Han Seol-hee Talks About Adapting "Business Proposal". HanCinema. Архивирано од изворникот на March 27, 2022. Посетено на April 22, 2022.
 12. "Business Proposal", One of the Offers for Ahn Hyo-seop“. HanCinema. March 16, 2021. Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 13. „Kim Sejeong to Consider "Business Proposal". HanCinema. May 6, 2021. Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 14. „Ahn Hyo-seop to Star in SBS's "Business Proposal". HanCinema. June 10, 2021. Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 15. „Kim Sejeong to Star in SBS' "Business Proposal" With Ahn Hyo-seop“. HanCinema. August 2, 2021. Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 16. Park, So-young (July 1, 2021). '시그널' 김민규, '사내맞선' 출연 확정..로코 출격 [공식] ['Signal' Kim Min-gyu confirmed to appear in 'Meet the Guy'... Rocco Sortie [Official]]. Osen (корејски). Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 17. „Seol in-ah to Star in Webtoon Drama "Business Proposal". HanCinema. August 4, 2021. Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 18. „Kim Kwang-kyu to Star in "Business Proposal". HanCinema. August 18, 2021. Посетено на April 26, 2022.
 19. „Jung Young-joo in SBS "Business Proposal" as Kim Sejeong's Mother“. HanCinema. August 25, 2021. Посетено на April 26, 2022.
 20. Schwartz, William (February 13, 2022). „[HanCinema's News] Yun Sang-jeong Confirmed for "Business Proposal“. HanCinema. Посетено на April 26, 2022.
 21. Oh, Yoon-joo (January 18, 2022). '사내맞선' 안효섭X김세정, 대본 리딩 현장...첫 호흡 어땠나“ ['Meet the Man' Ahn Hyo-seop X Kim Se-jeong, the script reading site...how was your first breath] (корејски). My Daily. Архивирано од изворникот на January 18, 2022. Посетено на January 18, 2022.
 22. Baek, Jong-hyun (April 7, 2022). 안 들키는 '사내연애' 비법…비밀의 데이트 장소 여기였다 [GO로케] [The secret to 'in-house dating' that goes unnoticed... This was the secret date spot [GO location]]. Korea JoongAng Daily (корејски). Архивирано од изворникот на April 6, 2022. Посетено на April 24, 2022.
 23. Kim, Hyo-jin (March 3, 2022). '사내맞선' 김세정, 해외팬 커피차 인증…촬영지 관심↑ ['Meet the man' Kim Se-jeong, overseas fan coffee car certification... Interest in filming location↑]. Top Star News (корејски). Архивирано од изворникот на April 24, 2022. Посетено на April 24, 2022.
 24. Hwang, Hye-jin (January 24, 2022). '사내맞선' 티저 공개, 얼굴 천재 CEO 안효섭 등장 "결혼합시다" ['Meet the Guy' teaser released, face genius CEO Ahn Hyo-seop appeared "Let's get married"] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на January 24, 2022. Посетено на January 24, 2022.
 25. Yoon, Hyo-jeong (February 9, 2022). „안효섭·김세정 '사내맞선' 첫방송 28일로 연기 "코로나19 여파" [Ahn Hyo-seop and Kim Se-jeong's first broadcast of 'Meet the Guy' postponed to the 28th "Aftermath of Corona 19"] (корејски). News1. Архивирано од изворникот на March 9, 2022. Посетено на February 28, 2022.
 26. Lee, Min-ji (February 9, 2022). '사내맞선' 첫방송 28일로 변경 "코로나19로 촬영 일정 변경"[공식]“ [The first broadcast of 'Meet the Man' changed to the 28th "Corona 19 changed the shooting schedule" [Official]] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на February 9, 2022. Посетено на February 9, 2022.
 27. Soriano, Jianne (January 19, 2022). „Netflix Unveils 2022 Korean Drama and Movie Lineup—See the Full List Here“. Tatler Asia. Архивирано од изворникот на January 19, 2022. Посетено на February 21, 2022.
 28. Jang, Woo-young (March 17, 2022). „안효섭x김세정, 궁금한 '사내맞선' 이야기 Y...19일 스페셜 방송 [공식]“ [Ahn Hyo-seop x Kim Se-jeong, the curious 'man-to-man' story Y...Special broadcast on the 19th [Official]] (корејски). Osen. Архивирано од изворникот на March 22, 2022. Посетено на March 17, 2022.
 29. 29,0 29,1 29,2 Kim, Joo-hee (April 6, 2022). 어제 종영 '사내맞선'…오늘 OST 풀트랙 앨범 공개 ['Meet the Man' that ended yesterday... OST full track album released today]. Newsis (корејски). Архивирано од изворникот на April 23, 2022. Посетено на April 23, 2022.
 30. Kim, Na-young (March 8, 2022). „모브닝, 드라마 '사내맞선' OST '여우비' 발매...애틋 감성 선사“ [Movning, release of 'Fox Rain' OST for the drama 'Meet the Guy'...Presenting affectionate emotions] (корејски). MK Sports. Архивирано од изворникот на March 9, 2022. Посетено на March 9, 2022.
 31. Kim, Hyun-sook (March 29, 2022). '사내맞선' OST 앨범 예약판매…다양한 라인 업 [Pre-order for the OST album for 'Meet the Guy'... variety of lineup]. Newsis (корејски). Архивирано од изворникот на April 23, 2022. Посетено на April 23, 2022.
 32. 2022년 17주차 Album Chart [Week 17 of 2022 Album Chart] (корејски). Korea Music Content Association. April 17–23, 2022. Посетено на May 26, 2022.
 33. „Circle Chart“ 2022년 04월 Album Chart [April 2022 Album Chart]. Gaon Music Chart (корејски). Посетено на May 26, 2022.
 34. 34,0 34,1 34,2 Peak chart positions on Gaon Digital Chart:
 35. „사내맞선 OST 스페셜 트랙“ [Business Proposal OST Special Track] (корејски). Kakao Entertainment. February 18, 2022. Архивирано од изворникот на February 18, 2022. Посетено на February 28, 2022.
 36. „Love, Maybe (A Business Proposal Original Special Track) - Single“. Kakao Entertainment. February 18, 2022. Архивирано од изворникот на February 28, 2022. Посетено на February 28, 2022.
 37. „2022년 08주차 Digital Chart“. Gaon Music Chart (корејски). February 13–19, 2022. Архивирано од изворникот на February 24, 2022. Посетено на April 23, 2022.
 38. Peak chart positions on Billboard's K-pop Hot 100:
 39. Yoon, Joo-oh (April 4, 2022). 김세정, ♥안효섭과 시청률 공약 지켰다…'사내맞선' OST 가창 [Kim Se-jeong, ♥ Ahn Hyo-seop kept the ratings promise... Singing the OST of 'Meet the Guy']. MyDaily (корејски). Архивирано од изворникот на April 23, 2022. Посетено на April 23, 2022.
 40. „[Official] Sejeong Kim, 'Meet the Guy' OST Bonus Track Released..♥ Ahn Hyo-seop and Theme“. Архивирано од изворникот на April 23, 2022. Посетено на April 23, 2022.
 41. „2521, won a match in-house... 1st Quarter Twitter Silt Drama“. Архивирано од изворникот на April 23, 2022. Посетено на April 23, 2022.
 42. „사랑인가 봐 (사내맞선 OST Bonus Track)“ [Love, Maybe (Business Proposal OST Bonus Track)] (корејски). Kakao Entertainment. April 5, 2022. Архивирано од изворникот на April 5, 2022. Посетено на April 5, 2022.
 43. „Love, Maybe (A Business Proposal Original Soundtrack Bonus Track) - Single“. Kakao Entertainment. April 5, 2022. Архивирано од изворникот на April 5, 2022. Посетено на April 5, 2022.
 44. 44,0 44,1 Schwartz, William (April 18, 2022). „[HanCinema's News] "Business Proposal" Tops CPI“. HanCinema. Архивирано од изворникот на April 19, 2022. Посетено на April 24, 2022.
 45. 45,0 45,1 „[Ratings] "Business Proposal" Airs Its Final Episode“. HanCinema. April 5, 2022. Архивирано од изворникот на April 9, 2022. Посетено на April 24, 2022.
 46. 'Business Proposal' stays atop Netflix non-English TV show chart for 3rd week“. The Korea Times. April 6, 2022. Архивирано од изворникот на April 6, 2022. Посетено на April 20, 2022.
 47. Frater, Patrick (April 6, 2022). 'Business Proposal' Extends Korean Drama Success on Netflix, Following 'Squid Game'. Variety. Архивирано од изворникот на April 18, 2022. Посетено на April 22, 2022.
 48. Schwartz, William (March 4, 2022). „[HanCinema's News] "Business Proposal" Webtoon Surges to the Top of Kakao Rankings“. HanCinema. Архивирано од изворникот на March 25, 2022. Посетено на April 20, 2022.
 49. 49,0 49,1 Lee, Min-ji (April 22, 2022). '사내맞선' 반전 흥행, 클리셰와 케미의 승리 [TV보고서] ['Meet the Man' anti-war box office success, cliché and chemistry win [TV Report]]. Newsen. Архивирано од изворникот на April 22, 2022. Посетено на April 5, 2022.
 50. Lee, Jae-lim (April 5, 2022). „[WEBTOONS REIMAGINED] 'Business Proposal' finds the sweet spot of clichés“. Korea JoongAng Daily. Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 51. LeGardye, Quincy (April 13, 2022). „Falling in Love, Business Proposal Style“. Vulture. Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 22, 2022.
 52. Woo, Da-bin (March 17, 2022). [HI★초점] '사내맞선'이 불법 촬영 범죄를 다루는 방법 [[HI ★Focus] How 'man-to-man' deals with illegal filming crimes]. Hankook Ilbo (корејски). Архивирано од изворникот на April 21, 2022. Посетено на April 21, 2022.
 53. Nielsen Korea ratings:
 54. TNms ratings:
 55. Hwang, Hyo-yi (September 6, 2022). „강태오-박은빈'·'손석구-김지원'·'이준호-이세영' 베스트커플상은?“ [Best Couple Award for 'Kang Tae-oh - Park Eun-bin', 'Son Seok-gu-Kim Ji-won', 'Lee Jun-ho-Lee Se-young'?] (корејски). Sports Kyunghyang. Посетено на September 6, 2022.
 56. Lee, Seul-bi (August 31, 2022). „김혜수→이준호 '2022 APAN STAR AWARDS' 수상 후보 공개“ [Kim Hye-soo → Lee Jun-ho's '2022 APAN STAR AWARDS' nominees revealed] (корејски). Sports Donga. Посетено на August 31, 2022.
 57. Lee, Da-won (October 8, 2022). „김도훈·배우희·보나, 남녀신인상 수상[2022 코리아드라마어워즈]“ [Kim Do-hoon, Bae Woo-hee, Bona wins Best New Male and Female Rookie of the Year Award [2022 Korea Drama Awards]] (корејски). Sports Kyunghyang. Посетено на October 8, 2022.
 58. Lee, Ji-hyun (November 30, 2022). „김도훈·배우희·보나, 남녀신인상 수상[2022 코리아드라마어워즈]“ [BTS, 'MAMA Awards' Platinum + Daesang honor... Kim Yuna's first award ceremony (comprehensive)] (корејски). News1. Посетено на November 30, 2022.
 59. Park, Ro-sa (December 31, 2022). '사내맞선' 베스트커플상 싹쓸이 김민규♥설인아→안효섭♥김세정 [SBS 연기대상]“ ['Business Proposal' Best Couple Award Sweep Kim Min-kyu ♥ Seol In-ah → Ahn Hyo-seop ♥ Kim Se-jeong [SBS Drama Awards]] (корејски). Ilgan Sports. Посетено на December 31, 2022.
 60. Kim, Ga-young (December 31, 2022). „김민규·김지은·진선규·공승연, 우수상 수상 [2022 SBS 연기대상]“ [Kim Min-gyu·Kim Ji-eun·Jin Seon-gyu·Gong Seung-yeon won the Excellence Award [2022 SBS Drama Awards]] (корејски). E-Daily. Посетено на December 31, 2022.
 61. Park, Soo-in (December 31, 2022). '사내맞선' 안효섭 김세정, 나란히 최우수연기상 수상[SBS 연기대상]“ ['Business Proposal' Ahn Hyo-seop and Kim Se-jeong win the Top Excellence Award [SBS Drama Awards]] (корејски). Newsen. Посетено на December 31, 2022.