Прејди на содржината

Декокт

Од Википедија — слободната енциклопедија
An image of decocted Chinese medicine 一貫煎 on snow, taken in the United States. The snow is on the border of a forest near a residential area, with a small lake in the background near trees.
Традиционален кинески хербален декокт (湯劑/汤剂)
Турско кафе почнува да врие. Декокт се споредува со варењето кафе преку перколација.

Декокт е метод на екстракција со вриење на билни или растителни материјали (може да вклучува стебла, корени, кора и ризоми) за да се растворат хемикалиите од материјалот. Тоа е најчестиот метод на подготовка во различни системи за хербални лекови. Декоктот вклучува прво сушење на растителниот материјал; потоа матење, сечење на материјалот за да се овозможи максимално растворање; и на крајот вриење во вода за да се екстрахираат масла, испарливи органски соединенија и други различни хемиски супстанции.[1] Повремено, наместо вода може да се користи воден етанол или глицерол.[2] Декоктот може да се користи за правење билен чај, тинктури и слични раствори. Декоктите и инфузите може да произведат течности со различни хемиски својства, бидејќи разликата во температурата или подготовката може да резултира со повеќе хемикалии растворливи во масло во декокти наспроти инфузи. Процесот може да се примени и на месо и зеленчук за подготовка на булјон или супа,[3] иако терминот обично се користи само за опишување на екстракти од варени растенија, обично за медицински или научни цели.

Декокт е исто така име за добиената течност. Иако овој метод на екстракција се разликува од инфуз и перколација, добиените течности понекогаш може да бидат слични по нивните ефекти или општиот изглед и вкус.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Поимот датира од 1350-1400 година[4] од минат партицип стебло на латинскиот decoquere (што значи „да се свари“), од de („од“) + coquere ("готви").[5]

Употреба[уреди | уреди извор]

Во подготовката, декокт е традиционален метод каде што дел од смесата се отстранува во посебен сад, се вари некое време и потоа се враќа во главната каша, со што смесата се подига на следниот температурен чекор.

Во билкарството, декокти обично се прават за да се извлечат течности од тврди растителни материјали како што се корените и кората.[2] За да се постигне ова, растителниот материјал обично се вари 1-2 часа во 1-5 литри вода. Потоа се процедува. Ајурведата исто така го користи овој метод за создавање хербални лекови од типот Кашајам.

За чаеви, декоктот вклучува вриење на истата количина на билка и вода што би се користела за инфуз (една кафена лажичка по чаша) околу пет до десет минути. 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Biology-online.org
  2. 2,0 2,1 „Annex 1: WHO guidelines on good herbal processing practices for herbal medicines“. WHO Technical Report Series. Geneva, Switzerlandglish: World Health Organization. 2018. ISSN 0512-3054. Посетено на 24 April 2022.
  3. Courtine, Robert J.; и др., уред. (1988) [French edition published 1984]. Larousse Gastronomique (English. изд.). стр. 362. ISBN 0-600-32390-0.
  4. „Dictionary.reference.com“. Dictionary.reference.com. Посетено на 2018-05-29.
  5. Etymonline.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]