Двајцата полковника (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Двајцата полковника (италијански: I due colonnelli) – италијански филм од 1963 година, во режија на Стено, по сценариото на Бруно Корбучи (Bruno Corbucci). Главните улоги ги играт: Тото, Волтер Пиџон (Walter Pidgeon ) и Нино Таранто.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива за време на Втората светска војна. Италијанската и англиската војска неколкупати наизменично го освојуваат едно село на границата меѓу Грција и Албанија. Притоа, окупаторската власт во селото се менува толку брзо, што штабот на двете војски се наоѓа во истиот хотел, а војниците воспоставуваат пријателски односи...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]