Дахомеј митологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фетиш на Фон, Бенин, од почетокот на 20 век.- Аквитански музеј

Дахомејската религија се практикува од страна на народот Фон од Дахомејското Кралство. Кралството постоело до 1898 година во она што сега е државата Бенин. Луѓето од Дахомеј однесени на Карибите користеле елементи на религијата за да го формираат вудуто и други религии од афро-карипската дијаспора.[1][2]

Вудуто потекнува од античкото царство Дахомеј (денешна Нигерија, Бенин и Того) и потекнува од зборот кој народот Фон го користат за „Бог“ или „Дух“. Вудуто е сеопфатен систем на знаење што нема никаква врска со симплистички и погрешни слики како што се лепење на иглички во кукли, ставање хексадецимален на противник или претворање невини во зомби. Тоа е организирана форма на комунална поддршка која дава значење на човечкото искуство во однос на природните и натприродните сили на универзумот.[3]

Ова во суштина монотеистичка религија, која препознава единечен и врховен духовен ентитет или Бог, познат како Маву-Лиза кај народите Фон, Олорун меѓу Јоруба и Бондје.

Маву и Лиза[уреди | уреди извор]

Лиза (маж) и Маву (жена), брат и сестра близнаци на Нана Булуку, се творечки духови, повремено комбинирани како Маву-Лиза, андрогичен дух. Маву-Лиза го создал светот и поставил ред во него, потоа ги направил растенијата, животните и луѓето ; целиот процес траел четири дена.

 • Првиот ден, Маву-Лиза ги создал светот и човештвото;
 • Вториот ден земјата била направена погодна за човечки живот;
 • На третиот ден, на луѓето им бил даден интелект, јазик и сетила;
 • Конечно, на четвртиот ден, човештвото го примило дарот за технологија.

Потомци -духови на Маву и Лиза[уреди | уреди извор]

 • Гбаду
 • Да и Гу
 • Дан

Други духови[уреди | уреди извор]

 • Аже
 • Аврикити
 • Ајаба
 • Егберун
 • Фа
 • Глети
 • Гу
 • Лега
 • Локо
 • Нана
 • Окану
 • Сакпат
 • Согбо
 • Ксевизо
 • Зинси и Зинси
 • О

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Akyeampong, Emmanuel Kwaku,; Bates, Robert H.,; Nunn, Nathan,; Robinson, James A., 1960-. Africa's development in historical perspective. New York, NY. ISBN 978-1-107-04115-8. OCLC 870439176.CS1-одржување: излишна интерпункција (link) CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 2. Anderson, Jeffrey E., 1974-. The Voodoo encyclopedia : magic, ritual, and religion. Santa Barbara, California. ISBN 978-1-61069-208-3. OCLC 900016740.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 3. „Wonders of the African World - Episodes - Slave Kingdoms - Wonders“. www.pbs.org. Посетено на 2020-08-17.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „ak“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „an“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]