Дафко Данаилов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дафко Данаилов
Dafo Danailov (lyavo) Trayan Lakavishki (prav).JPG
Роден 1896
с. Горно Трогирци, Штипско
Починал 1982
Штип

Добри Даскалов (1884 - 1912) — македонски револуционер, член на ВМРО, војвода во Штипско.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во селото Горно Трогирци, Штипско. Бил комита во четата на војводата Иван Јанев-Брло. Од 1923 до 1934 година бил назначен за војвода на ВМРО во Овчеполието.

Починал во градот Штип.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 79.