Прејди на содржината

Данегелд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Данегелд е данок што се собирал во англосаксонската Англија со цел да се исплатат данските освојувачи за време на владеењето на Етелред II (978-1016). Терминот останал во употреба и во времето кога биле собирани даноците од страна на англонорманските кралеви во преиодот 9 век и 14 век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 3, стр. 34