Даме Андреев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даме Андреев
Роден(а)1847
Папрадиште, Македонија
Починал(а)1926
Велес, Македонија

Даме Андреев (1847 — 1926) — македонски градител и зограф.

Животопис[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Призрен

Бил син на познатиот градител Андреја Дамјанов. Негово дело е црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, градена од 1885 година, а осветена во 1925 година. Во 1905 тајфата на Андреев ја довршила црквата „Успение Богородично во Велес и ја гради црквата „Св. Димитрија“ во Скопје. Во 1885 година ја гради црквата „Св. Ѓорѓи“ во Призрен.