Дамеров (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дамеров
Место во Ролвиц
Музеј во Дамеров
Музеј во Дамеров
Дамеров (Западна Померанија) is located in Германија
Дамеров (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Општина Ролвиц
Основни податоци
Површина 7,82 км2
Надм. височина 50 м
Население 135  (31 декември 2011)
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 039747
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Координати 53°27′N 13°59′E / 53.450° N; 13.983° E / 53.450; 13.983Координати: 53°27′N 13°59′E / 53.450° N; 13.983° E / 53.450; 13.983

Дамеров (германски: Damerow) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Ролвиц.