Дазинг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дазинг заедница во Германија, во Република Баварија [1]

Заедницата се наоѓа во владината област Швабија во областа Ајхах-Фридберг . Населението е 5359 жители (31 декември 2010 година). [2] Зафаќа површина од 40,91 км².

Популација[уреди | уреди извор]

Предлошка:Pop DE-BY

Население во периодот 1840-2011 година според пописите во современите граници, лица.[3][4]
Дата 1840 1871 1900 1925 1939 1950 1961 1970 1987 2011
Население 1804 1713 1839 1931 2014 3056 2650 3036 4173 5334

 

Население во интерцензалните периоди 1960-2015 година проценка од 31 декември во модерни граници, лица.[5][6]
Год 1960 1970 1980 1990 2000 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Население 2569 3033 3844 4422 5084 5361 5359 5413 5432 5578 5608 5603

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Официальные рекомендации Министерства иностранных дел Германии по наименованию федеральных земель на русском языке
  2. „Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung – Fortschreibung des Bevölkerungsstandes, Quartale (hier viertes Quartal, Stichtag zum Quartalsende)“. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 2012-01-10. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  3. Баварское статистическое управление: население (таблица 12111-101r) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12111-101r: Volkszählung und Bevölkerungsfortschreibung: Gemeinden, Bevölkerung (Volkszählungen und aktuell), Stichtag  (нем.)
  4. Перепись населения Германии 2011.05.09 Архивирано на 13 април 2014 г. Bevölkerung Ergebnisse des Zensus 2011,  (нем.)
    Перепись населения Германии 2011.05.09/xlsx Statistische Ämter des Bundes und der Länder (Erschienen am 28. Mai 2014): Bevölkerung des Zensus 2011 (© Statistisches Bundesamt, Wiesbaden 2014)  (нем.)
  5. Баварское статистическое управление: население (таблица 12111-101r) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12111-101r: Volkszählung und Bevölkerungsfortschreibung: Gemeinden, Bevölkerung (Volkszählungen und aktuell), Stichtag, (нем.)
    Баварское статистическое управление: население (таблица 12411-001) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12411-001: Fortschreibung des Bevölkerungsstandes: Bevölkerung: Gemeinden, Stichtage (letzten 6) (нем.)
  6. Баварское статистическое управление: население (таблица 12411-002) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12411-002: Fortschreibung des Bevölkerungsstandes: Bevölkerung: Gemeinden, Stichtage (letzten 6) (нем.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]