Г-дин Робот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Г-дин Робот
Mr. Robot Logo.svg
Жанр
Создадена одСам Есмаил
Улоги
Композитор(и)Mac Quayle[6][7]
Земја на потеклоСоединетите Американски Држави
Првичен јазикАнглиски
Бр. на сезони4
Бр. на епизоди45 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)
 • Сам Есмаил
 • Стив Голин
 • Чад Хамилтон
 • Џосеф Е. Иберти
 • Каил Брадстрит
Продуцент(и)
 • Igor Srubshchik
 • Christian Slater
 • Rami Malek
МестоположбаЊујорк
Кинематографија
 • Тод Кампвел
 • Тим Ивес (пилот)
КамераSingle-camera
Времетраење40–65 минути
Продукциска куќа
ДистрибутерNBCUniversal Television Distribution
Прикажување
Првична мрежаUSA Network
Сликов формат1080i (16:9 HDTV)
Првично прикажувањејуни 24 2015 (2015-06-24)
Надворешни врски
whoismrrobot.com

Г-дин Робот е американска телевизиска серија за драмски трилер создадена од Сем Есмаил за USA Network . Рами Малек глуми како Елиот Алдерсон, инженер за компјутерска безбедност и хакер со социална анкциозност и клиничка депресија . Елиот е регрутиран од востанички анархист познат како „Г-дин Робот“, кој го игра Кристијан Слејтер, за да се приклучи на групата хактивисти наречени „ф-сосаети“. Групата има за цел да ги уништи сите записи на долгови со енкрипција на финансиските податоци на Е Корп, најголемиот конгломерат во светот.

Серијата премиерно се претстави преку интернет и видео на барање на 27.05.2015 година. Првата сезона дебитираше на USA Network на 24 јуни 2015 година, а втората на 13 јули 2016 година. Третата сезона премиера на 11 октомври 2017 година. Четвртата и последна сезона премиера на 6 октомври 2019 година, а заврши на 22 декември 2019 година.

Г-дин Робот доби критичко признание: го освои Златниот глобус за најдобра телевизиска драмска серија ; тоа беше признаено со Пебоди награда ; и во 2016 година, серијата доби шест номинации на Еми, вклучувајќи ги и Најдобрите драмски серии и Малек победи за Најдобриот главен глумец во драмска серија .

Вовед[уреди | уреди извор]

Серијата го следи Елиот Алдерсон, еден млад човек кој живее во Њујорк, кој работи во компанија за сајбер безбедност „Allsafe“ како cybersecurity инжињер . Постојано борејќи се со социјална анксиозност, дисоцијативно нарушување на идентитетот и клиничка депресија, процесот на размислување на Елиот се чини дека е под големо влијание од параноја и заблуда . Тој се поврзува со луѓето со тоа што ги хакира. Тој е регрутиран од еден мистериозен востанички анархист познат како г-дин Робот и се придружува на неговиот тим хактивистисти познати како ф-сосаети . Една од нивните мисии е да го откажат целиот долг на потрошувачите со уништување на податоците на една од најголемите корпорации во светот, Е Корп (која Елиот ја смета за Зла Корп), што исто така се чини дека е најголем клиент на AllSafe.

Изведувачи[уреди | уреди извор]

Главни[уреди | уреди извор]

 • Рами Малек како Елиот Алдерсон, постар мрежен инженер во „Allsafe Cybersecurity“ и хакерски одмаздник. Тој има дисоцијативно нарушување на идентитетот и се справува со други ментални заболувања како што се клиничка депресија и силна анксиозност, кои се делумно одговорни за неговото антисоцијално однесување и употреба на лекови. Елиот е портретиран како дете од Аидан Либман (сезони 1-2), Алекс Бенто (сезона 3) и Еван Виттен (сезона 4).
 • Карли Чаикн како Дарлин Алдерсон, помлада сестра на Елиот, кодерот на малициозен софтвер и една од хакерките за ф-социети.
 • Порша Даблдеј како Енџела Мос, пријател од детството на Елиот и колега вработена во „AllSafe“, подоцна ПР менаџер за Е Корп. Мабел Тајлер ја прикажува младата Енџела.
 • Мартин Волстром како Тајрл Велик, првично бил амбициозен за постар заменик претседател на технологија на Е Корп , а подоцна дел од ф-социети.
 • Кристијан Слејтер како г-дин Робот, бунтовнички анархист кој го регрутира Елиот во подземна хакерска група наречена ф-сосаети; и Едвард Алдерсон, таткото на Елиот.
 • Мајкл Кристофер како Филип Прајс, извршен директор на Е Корп (сезони 2–4; повторување на сезоната 1)
 • Стефани Корнелиусен како Џоана Велик, сопруга на Тајрел (сезони 2-3; сезона што се повторува)
 • Грејс Гумер како Доминик „Дом“ Дипиеро, теренски агент на ФБИ кој го истражува хакерот Е Корп (сезони 2–4).
 • БД Вонг како Белароза, транс-жена, сибер-терорист и шеф на Темната армија. Белароза исто така работи како Зи Занг, кинески министер за државна безбедност (сезони 3–4; повторливи сезони 1–2)
 • Боби Канавале како Ирвинг, продавач на користени автомобили кој е поправач на „Темната армија“ (сезона 3)
 • Елиот Вилар како Фернандо Вера, снабдувач на дрога за Шајла и единствен снабдувач на субоксон за Елиот кој има уникатна опасна филозофија и е опседнат со Шајла и подоцна Елиот. (сезона 4; повторувачка сезона 1; гостинска сезона 3)
 • Ешли Аткинсон како Џенис, фиксиран таксидормист и фиксатор на „Темната армија“ со посебна смисла за хумор (сезона 4)
 1. „About“. NBCUniversal Media Village. Посетено на August 20, 2015.
 2. McCabe, Joseph (July 5, 2015). „Christian Slater on the Programming of MR. ROBOT“. Nerdist. Архивирано од изворникот на September 16, 2015. Посетено на August 20, 2015.
 3. Eyerly, Alan (May 29, 2015). „Wealth disparity, hackers and cyber threats in 'Mr. Robot'. Los Angeles Times. Посетено на July 3, 2015.
 4. Jensen, Jeff (June 18, 2015). Mr. Robot: EW review“. Entertainment Weekly. Посетено на July 3, 2015.
 5. „Mr. Robot“. USA Network. Архивирано од изворникот на 2018-08-26. Посетено на August 21, 2015.
 6. Horner, Al (June 7, 2016). „How to soundtrack a cyber-anarchic revolution, by Mr Robot composer Mac Quayle“. FACT. Посетено на June 9, 2016.
 7. Gracie, Bianca (May 25, 2017). „Composer Mac Quayle Talks 'American Horror Story,' 'Mr. Robot' & Going From Dance to Darkness“. Fuse. Посетено на June 10, 2017.