Гурашка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гурашка
Село
Гурашка is located in Полска
Гурашка
Гурашка
Координати: 52°11′N 21°17′E / 52.183° СГШ; 21.283° ИГД / 52.183; 21.283
ЗемјаПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругОтвочки
ОпштинаВјонзовна

Гурашка (пол. Góraszka) е село во општината Вјонзовна, во рамките на Отвочкиот Округ во Мазовското Војводство во источниот дел на средна Полска.[1] Се протега околу 3 км северозападно од Вјонзовна, 8 км северно од Отвоцк, и 20 км источно од Варшава.

Недалеку од селото поминува државниот автопат бр. 17 (Варшава-Лублин). Местото има аерописта, каде фондацијата Полски Орли секоја година ја одржува манифестацијата „Меѓународен воздухопловен излет“ започнувајќи од 1996 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Централен статистички завод - Национален регистар“. 2008-06-01. (полски)

Координати: 52°11′N 21°17′E / 52.183° СГШ; 21.283° ИГД / 52.183; 21.283