Гунила Флорби

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ева Гунила Ивон Флорби родена 1943 година во Лунд, округот Скане, починала 2011 година, била шведски академик.[1] Таа пораснала во Малме и докторирала на Лундскиот универзитет во 1982 година. Таа била професор по англиска литература, најпрво во Лунд и од 2002 година до нејзиното пензионирање во 2010 година на Универзитетот во Гетеборг . Таа е позната по студиите за делата на јакобескиот поет и драматург Џорџ Чепмен .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. En skarpsinnig språkforskare[мртва врска], obituary in Sydsvenskan 2011-10-03 (шведски)