Грегориј Траханец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грегориј Траханецпротоспатар и долговремен италијански катепан од 998 до 1006 година. Во декември 999 година, и повторно во 2 февруари 1002 година, тој го возобновил и потврдил имотот на опатијата и монасите од Монте Касино во Асколи. Во 1004 година, тој го утврдил и проширил замокот на Торемаџоре по текот на реката Форторе. Тој изградил три кружни и една четвртеста кула. Тој исто така ја зајакнал одбраната на Лучера.

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Јован Амиропул
Италијански катепан
998–1006
Наследник
Алексиј Ксифија