Гоцева вечер (Торонто)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоимената манифестација во САД, видете тука. За други значења видете тука

Гоцева вечер претставува традиционална прослава на македонската емиграција во Торонто, Канада која се одржува секоја година во чест на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Организатор на настанот е македонското здружение „Обединети Македонци[1].

Прослави[уреди | уреди извор]

Јубилејна 50 вечер

Јубилејна 50 Гоцева вечер која се одржала во 2009 година била прославена најмасовно. Била одржана на 7 февруари, во Климентовата сала при МПЦ св. „Климент Охридски” во Торонто. Присуствувале преку петстотина гости кои биле почестени со присуството на канадскиот премиер Стивен Харпер. Хрпер е првиот канадски премиер кој присуствувал на настан организиран од „Обединети Македонци” и прва посета на првата и најголема МПЦ во Канада[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во Торонто се одржа традицоналната 51-ва по ред „Гоцева вечер". Сител. 7 февруари 2010. Посетено на 2010-02-07.
  2. „Канадскиот премиер Харпер гостин на "Обединети Македонци" на "Гоцевата вечер". Macedonian Human Rights Movement International. 15 февруари 2009. Посетено на 2010-02-07.