Обединети Македонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обединети Македонци
United Macedonians Organization
Umo-logo.png
ОсновачиЏејмс Саундерс (прв претседател)
ТипПолитичка, Културна, Човекови права
Основана1959
Седиште686 McCowan Road
Торонто, Онтарио, Канада
M1J 3N8
КадарПретседател Мендо Бакаловски
извршен одбор на директори
Опслужувано подрачје Канада
 САД
ЗадршкаTo work for the national unity of Macedonians worldwide, regardless of their religious beliefs, political opinions or affiliations
ЧленовиN/A
Мото"Горд Канаѓанец"
Мреж. местоunitedmacedonians.org

Обединети Македонци (англиски: United Macedonians Organization) е непрофитна организација основана во 1959 со седиште во Торонто, Канада која ги застапува интересите и потребите на Македонската заедница во Канада. Организацијата исто така силно ги подржува човековите права за македонските малцинства во Грција и Бугарија[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Организацијата Обединети Македонци во Канада е најстарата македонска национална и културна организација во иселеништвото. Основана 1959 година, со цел да го унапредува единството меѓу Македонците на континентот и ширум светот, без разлика на нивната верска припадност или политичо убедување. Организацијата била и е стожер во борбата против сите странски пропаганди кои се стремат и сѐ уште се стремат да ги однародат Македонците на Северно-американскиот континент. Организацијата е главен организатор на манифестацијата Гоцева вечер во Торонто.

Претседатели[уреди | уреди извор]

Досегашни претседатели на организацијата биле:[2]:

1959-1966: Џејмс Саундерс
1966-1967: Џон Гивенс
1967-1968: Георги Лукрас
1968-1969: Џими Трентос
1969-1971: Тели Мориовче
1971-1973: Антон Опашинов (Пандов)
1974-1975: Џејмс Саундерс
1976-1977: Тели Мориовче
1978-1979: Петре Василевски
1979-1981: Никола Стојановски
1981-1982: Бранко Стојчевски
1982-1983: Трајан Теговски
1983-1984: Драган Ѓолгановски
1984-1987: Мендо Бакаловски
1987-1989: Стив Плиакес
1990-1991: Владе Гроздановски
1991-1993: Стив Плиакес
1993-1994: Тели Мориовче
1994-1999: Владе Горздановски
1999-2003: Драги Стојковски
2003-2006: Борис Мангов
2006-2009: Драги Стојковски
2009-Present: Мендо Бакаловски

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]