Прејди на содржината

Горнолужичка гимназија во Бауцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горнолужичка гимназија во Бауцен
Serbski gymnazij
Горнолужичка гимназија, 2008 г.
Адреса
Фридрих-Лист-Штрасе 8


Информации
Видгимназија
Основано1 септември 1947 година
Јазицигорнолужички
Мрежно место
Зграда на поранешен интернат во Радибор
Горнолужичка гимназија во 1955 година

Горнолужичка гимназија (целосно име: Горнолужичка гимназија Бауцен; горнолужички: Serbski gymnazij; германски: Sorbisches Gymnasium Bautzen) – име на средно образовна институција сместена во Германија во градот Бауцен на улицата „Фридрих-Лист”. Единствена средно образовна институција во Германија каде наставата се изведува целосно на горнолужички јазик.[1]

Позадина[уреди | уреди извор]

Горнолужичката гимназија е основана на 1 септември 1947 година во градот Бауцен. Првично, српската гимназија била сместена во католичкото високо педагошко училиште, кое било тешко оштетено за време на Втората светска војна. За време на војната, во зградата била сместена воена болница. Горнолужичката гимназија уште од првиот период на своето постоење имала карактер на интернат и примала ученици од оддалечените лужички села. Во зградата функционирал и Лужичкиот институт за обука на наставници. Од 1949 година, Горнолужичката гимназија има младински ансамбл, детски хор и оркестар. Од 1960 година, во местото Радибор бил сместен огранокот на Горнолужичката гимназија, каде што живееле околу 60 момчиња.

Во 2007-2008 година, зградата на Горнолужичката гимназија била реновирана. Оттогаш во зградата работи основно училиште за деца од Лужица. Од 2012 година, во горнолужичката гимназија дипломирале околу 2.700 ученици.[2].

Часовите се поделени во групи А и Б во зависност од нивната способност да зборуваат горнолужички. Часовите од групата Б се наменети за деца со подеднакво познавање на германски и горнолужички. По избор на студенти се изучува француски, англиски, чешки и руски јазик.

Познати учители[уреди | уреди извор]

  • Фридо Метшк – првиот директор на гимназијата од 1949 до 1955 година
  • Јан Бук – лужички уметник
  • Богна Коренг – ТВ презентер од Лужичка
  • Мерана Цушцина – лужичка писателка и поетеса

Познати дипломци[уреди | уреди извор]

  • Бено Будар – лужички писател, поет и новинар
  • Станислав Тилих – германски политичар
  • Лубина Хајдук-Вељковиќ – лужичка писателка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. n.a. (n.d.). „Serbski gymnazij Budyšin Sorbisches Gymnasium Bautzen“ (германски). The State of Saxony.
  2. „История гимназии“. Архивирано од изворникот на 2015-01-31. Посетено на 2014-12-10. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)