Горан Графман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гаран Графман

Ерик Горан Графман (12 февруари 1931-ноември 2014) бил шведски актер и филмски режисер од Гетеборг. Тој бил татко на актерот Пер Графман, режисерот Емил Графман и Матс Графман.

Графман работел како актер во Градскиот театар во Готенборг од 1950-тите, а во 1967 година започнал да работи во Кралскиот драмски театар. Тој почнал да режира филмови во 1970-ти години.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • 2004 година - Враќањето на мајсторот за танцување (ТВ)
  • 1985 - Август Стриндберг: живот (ТВ)
  • 1981 - Расмус во етерот
  • 1964 година - Сите овие жени

директор[уреди | уреди извор]

  • 1979 – 80 – Медикен
  • 1973 - Белиот камен (ТВ)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]