Гоне-дауански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоне-дауански јазик
Gone Dau
Застапен воФиџи
Подрачјеостровите Гоне и Дау во Источни Фиџи
Говорници686  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3goo

Гоне-дауански јазикцентралнотихоокеански јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот го зборуваат околу 700 жители во Фиџи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]