Голема џамија (Алжир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големата џамија
الجامع الكبير
Основни податоци
МестоАлжир, Алжир
Припадностислам
Осветен1097
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Големата џамија во Алжил (арапски الجامع الكبير) е џамија која се наоѓа во градот Алжир и државата Алжир. Оваа џамија била изградена во 1097 година. Оваа градба е една од ретките примери на Алморавидната архитектура. Била реконструирана во времето на султанот Али Ибн Јусуф, а нејзините минаре датираат од 1324 година и истите биле изградени од страна на Зејанид.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fountain in Mosque of El Kebir, Algiers, Algeria“. World Digital Library. 1899. Посетено на 2013-09-24.