Голема џамија (Алжир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големата џамија
الجامع الكبير
Grande mosquée Alger.jpg
Основни податоци
МестоАлжир, Алжир
ПрипадностИслам
Осветен1097
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Големата џамија во Алжил (арапски الجامع الكبير) е џамија која се наоѓа во градот Алжир и државата Алжир. Оваа џамија била изградена во 1097 година. Оваа градба е една од ретките примери на Алморавидната архитектура. Била реконструирана во времето на султанот Али Ибн Јусуф, а нејзините минаре датираат од 1324 година и истите биле изградени од страна на Зејанид.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fountain in Mosque of El Kebir, Algiers, Algeria“. World Digital Library. 1899. Посетено на 2013-09-24.