Голема седа дебелоглавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема седа дебелоглавка
Muschampia proto.JPG
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Hesperiidae
Род: Muschampia
Вид: M. proto
Биномен назив
Muschampia proto
(Ochsenheimer, 1808)

Големата седа дебелоглавка (Muschampia proto) е пеперуга од семејството на дебелоглавки. Пеперугата живее и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Muschampia proto1.jpg
Muschampia proto2.jpg

Оваа пеперуга живее во Северна Африка (Мароко, Алжир), Италија, Франција, Грција и Македонија.

Распонот на крилјата на пеперугата е од 14 до 15 мм, иако во Мароко има и видови кои достигнуваат до 17 мм. Овој вид на пеперуги нема постојани физички карактеристики, но најчесто се разликува од другите видови по централната точка на предниот дел од крилјата. Возрасните единки летаат од април до мај, и имаат една генерација годишно. Ларвите се хранат со Phlomis. Крилјата имаа доминантно кафеава боја, исшарани со бели и црни точки и бели рабови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Whalley, Paul - Mitchell Beazley Guide to Butterflies (1981, reprinted 1992) ISBN 0-85533-348-0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]