Глупак (филм од 1920)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глупак филм постер

„Глупак“ (англиски: The Saphead) — американски филм од 1920 година, во режија на Херберт Блаш и Винчел Смит. Главните улоги ги толкуваат: Бастер Китон, Ирвинг Камингс и Вилијам Х. Крејн.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Ник Ван Олстине е богат сопственик на рудници на сребро. Неговиот син Берти е наиван и разгален, а ќерката Роуз е омажена за сомнителниот инвеститор Марка. Марк има вонбрачна ќерка, но го принудува Берти да ја преземе вината и така ги уништува неговите планови за венчавката. Исто така, Марк речиси го уништува семејниот бизнис така што ги продава залихите на рудникот по прениска цена. На тој начин, Берти мора да се обиде да го спаси семејството...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]