Германски фолклор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Германскиот фолклор — фолклор кој се создал во текот на повеќе векови на територија на Германија.

Сличен е на скандинавскиот и на англискиот фолклор. Создадени се под слично влијание: претхристијански пантеон и други битија еднакви на тие од нордиската митологија; магични карактери (некои се препознатливо пред-христијански) поврзани со христијански фестивали и други регионални приказни.

Како и во Скандинавија, кога вербата во старите богови исчезнала, останале делови од митовите: Холда, патрон на вртењето; Лорелајот, сирена од реката рајна; духот Перхта; Белата жена, Воден дух којшто ги штити децата; Дивиот лов  и џинот Рубезал.

Популарни приказни поврзани со празниците ги вклучуваат приказните за Крампус кој е помошник на Дедо Мраз; Луцелфрау, јулска вештерка која давала подароци.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]