Прејди на содржината

Герел Турдин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Герел Турдин (родена 1942) е шведски политичар која служела како министер за просторно планирање и министер за животна средина во 1990-тите и била член на шведскиот парламент.

Турдин ае роден во Вестерос на 26 мај 1942 година [1] Дипломирала на Универзитетот Умео .[1] Таа ја започнала својата политичка кариера како член на општинскиот одбор во Орнсколдсвик и била на функцијата до 1985 година [1] Потоа била избрана во шведскиот парламент во 1986 година за Централната партија .[1] Следната година таа била втор потпретседател на партијата.[1]

Турдин била министер за просторно планирање во периодот 1991-1994 година и министер за животна средина во 1994 година.[1] Таа исто така дејствувала како заменик-претседател на шведскиот парламент.[2] Од 2009 година таа била на чело на советот на УНЕСКО во Шведска.[3] Таа била и претседавач на Меѓународната алијанса „Спасете ги децата“ .[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Elizabeth Sleeman, уред. (2001). The International Who's Who of Women 2002. Taylor & Francis Group. стр. 574. ISBN 978-1-85743-122-3.
  2. J. Ford (2003). A Social Theory of the WTO: Trading Cultures. Palgrave Macmillan UK. стр. 144. ISBN 978-1-4039-4371-2.
  3. „UNESCO Objects to High Coast Stairs“. Radio Sweden. 5 November 2009. Посетено на 9 October 2021.
  4. „Action for the Rights of Children“ (PDF). UNHCR. Посетено на 9 October 2021.