Гвозно Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гвозно Езеро
Место  Босна и Херцеговина
 Република Српска


Гвозно Езеро или Драгово Езеро е вештачко езеро во Општина Калиновик, Република Српска, Босна и Херцеговина. Ова еезеро се наоѓа на планината Трескавица над Гвозно Поле. Езерото е опкружено од планинските врвови Мали Трескац (1969 м), Мали Вратлом (1950 м) и Вратлом (1780 м). Самото езеро е поделено на два дела, големо и мало. Околу езерото има букова шума.

Историја[уреди | уреди извор]

Гвозно Езеро го добило името по Гвозно Поле. Покрај тоа, името е познато и по алтерантивното име Драгово Езеро, во чест на творецот на езерото Драго Пухал. Езерото е направено во 1996 година.

Екосистем[уреди | уреди извор]

Бидејќи езерото е богато со водни билки, тоа е сезонско прибежиште на диви патки.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мала енциклопедија Просвета (изд. 3.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. Отсутно или празно |title= (help)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.