Прејди на содржината

Гвидо Понтекорво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвидо Понтекорво
Гвидо Понтекорво, од неговите години во Империјален фонд за истражување на ракот, 1968-80
Роден(а)29 Ноември1907
Писа, Италија
Починал(а)25 септември 1999(1999-09-25) (возр. 91)
ДржавјанствоИталија, Обединетото Кралство
ПолињаGenetics
УстановиУниверзитетот во Глазгов, Империјален фонд за истражување на ракот
ДокторандиОбаид Сидиќи
Поважни наградиМендел Медал (1979)

Гвидо Пелегрино Ариго Понтекорво член наКралско друштво[1][2] ФРСЕ (29 ноември 1907 - 25 септември 1999 година) бил шкотски генетичар роден во Италија.[3][4][5][6]

Живот[уреди | уреди извор]

Гвидо Понтекорво е роден на 29 ноември 1907 година во Пиза во семејство на богати италијански индустријалци. Тој бил едно од осумте деца. Тој бил брат на Гило Понтекорво и Бруно Понтекорво.

Тој бил разрешен од функцијата во Фиренца во 1938 година, поради неговото еврејско потекло.[2] Потоа побегнал во Британија во 1939 година со неговата нова сопруга Леоноре Фрејенмут (со германско потекло).[7]

 • Институт за животинска генетика, Универзитетот во Единбург. 1938–40 и 1944–45
 • Катедра за зоологија, Универзитет во Глазгов, 1941–44
 • Одделот за генетика, Универзитетот во Глазгов, 1945-68 (професор 1956-68)
 • Почесен директор, Одделение за клеточна генетика на MRC, 1966–68
 • Член на истражувачки кадар, Империјален фонд за истражување на ракот, 1968–75
 • Почесен консултант генетичар, ICRF, 1975–80

Понтекорво живеел и работел во Лондон по неговото пензионирање од Универзитетот во Глазгов во 1968 година[8] Починал во Сен Лук, Швајцарија, на 25 септември 1999 година додека бил на одмор, и таму е погребан со сопругата и неговата ќерка.

Наследство[уреди | уреди извор]

Зградата на Институтот за генетика на Универзитетот во Глазгов беше преименувана во Зграда Понтекорво во 1995 година во чест на Гвидо Понтекорво и за да ги прослави 50 години од институтот во Глазгов. Зградата Понтекорво е дел од комплексот на колеџот Андерсон сместен на патот Дамбартон во западниот крај на Глазгов. Зградата е празна од 2011 година и чека реконструкција. Дотогаш беше сместен еден од ретките сè уште оперативни патерностерски лифтови во ОК.

Во негова чест и име се доделува годишна награда Понтекорво, која му се доделува на студентт од последната година на додипломски студии на одделот со највисоки оценки.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Siddiqi, O. (2002). „Guido Pontecorvo. 29 November 1907 - 25 September 1999“. Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society. 48: 375–390. doi:10.1098/rsbm.2002.0022. PMID 13678073.
 2. 2,0 2,1 „Codebreakers: Makers of Modern Genetics: The Guido Pontecorvo papers“. Посетено на 16 August 2016. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. Cohen, B. L. (2007). „Guido Pontecorvo ("Ponte"): A centenary memoir“. Genetics. 177 (3): 1439–1444. doi:10.1093/genetics/177.3.1439. PMC 2147990. PMID 18039877.
 4. Cohen, B. L. (2000). „Guido Pontecorvo ("Ponte"), 1907-1999“. Genetics. 154 (2): 497–501. doi:10.1093/genetics/154.2.497. PMC 1460947. PMID 10655205.
 5. Siddiqi, O. (1999). „Guido Pontecorvo (1907-99)“. Nature. 402 (6759): 250. doi:10.1038/46201. PMID 10580492.
 6. Roper, J. A.; Hopwood, D. A. (1988). „Guido Pontecorvo and his contribution to genetics“. Cancer Surveys. 7 (2): 229–237. PMID 3066472.
 7. Biographical Index of Former Fellows of the Royal Society of Edinburgh 1783–2002 (PDF). The Royal Society of Edinburgh. July 2006. ISBN 0-902-198-84-X. Архивирано од изворникот (PDF) на 4 March 2016. Посетено на 13 January 2018.
 8. Siddiqi, "Guido Pontecorvo. 29 November 1907 - 25 September 1999", Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society, p. 388.