Гардно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гардно
POL JEZIORO GARDNO DSC00257 (2).JPG
Подрачје Словињски езера
Координати 54°39′14″ СГШ 17°06′44″ ИГД / 
Сливни земји Poland
Најг. должина 6,8 км км
Најг. ширина 4,7 км км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}24.69 км² км2
Најг. длабочина 2,6 м м

Гардно (полски: Gardno, германски: - Garder See) — езеро во Поморското Војводство на Словињското крајбрежје. Површината на езерото изнесува 24,7 км, максималната длабочина е до 2,6 метри. Езерото е долго 6,8 км и широко 4,7 км. Езерото Гардно е осмо езеро по големина во Полска. Преку езерото Гардно поминува реката Лупава. Гардно е дел од Словињскиот национален парк.

Езеро Гардно во минатото било залив на Балтичкото море, но со текот на времето потполно се одвоило од него.

На езерото е развиено едриличарството и веслањето. На езерото е равиен и риболовот поради големиот рибен фонд. Во околината се наоѓаат хотели.

Гардно е поврзано преку канал со Лебското езеро

Надворешни врски[уреди | уреди извор]