Габриела К. Хегерл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габриелa Клариса Хегерл е професор по наука за климатски системј на Факултетот за геонауки на Универзитетот во Единбург

Габриелa Клариса Хегерл FRS FRSE[1] (родена на 9 јануари 1962 година[2] ) е професор по наука за климатски системи на Факултетот за геонауки на Универзитетот во Единбург.[3] Пред 2007 година, таа била на истражувачки позиции на Универзитетот А&М во Тексас и на школата за животна средина Николас на Универзитетот Дјук, за тоа време била координативен водечки автор за Четвртиот и петтиот Меѓувладин панел за климатски промени[4] На извештаите за проценка.[5]

Образование[уреди | уреди извор]

Хегерл се школувала на Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен каде што завршила докторат во 1991 година каде нејзината теза користела нумеричко решение на равенките Навиер-Стоукс користејќи гранични услови.

Истражување и кариера[уреди | уреди извор]

Хегерловото истражување[6][7][8] за природната варијабилност на климата и промените во климата поради природните и антропогените промени во радијативното форсирање (како што се затоплување и ефектот на стаклена градина, климатски ефекти од вулкански ерупции и промените во сончевото зрачење). Хегерл, исто така, го водела добро познато истражување за припишувањето на современите климатски промени на антропогените емисии на стакленичките гасови.

Таа водела и студија од 2006 година со која ја испитувала чувствителноста на климата, тогаш општо прифатена како 1,5-4,5 K како одговор на удвојувањето на атмосферскиот CO2.

Таа е координативен водечки автор на четвртиот извештај за проценка на IPCC за работната група I во поглавјето „Разбирање и припишување на климатските промени“. Нејзината реконструкција од 2006 година била цитирана во поглавјето „Палеоклима“ како поддршка на заклучокот дека 20 век веројатно бил најтоплиот на северната полутопка најмалку од 1.300 година.[9]

Таа била член на тимот кој ги прегледувал неодамнешните реконструкции на температурниот рекорд од изминатите 1000 години, а во 2007 година објавила своја реконструкција од прокси, откривајќи дека максималната прединдустриска температура во 1.000 години била значително надмината со неодамнешните инструментални температури.[8]

Публикации[уреди | уреди извор]

Публикациите на Хегерл[10] вклучуваат:

 • „Прстенест режими во вонтропската циркулација. Дел II: Трендови“,[11]
 • „Симулација на влијанието на варијациите на сончевото зрачење врз глобалната клима со општа циркулација на океанот-атмосфера“, од U Cubasch, R Voss, GC Hegerl, J Waszkewitz, TJ Crowley – Climate Dynamics, 1997
 • „Анализа за откривање и атрибуција со повеќе отпечатоци на стакленички гасови, стакленички гасови-плус-аеросоли и соларни принудни климатски промени“, од Г.Ц Хегерл, К. Хаселманн, У. Кубашх, Ј.Ф.Б. Митшел, Е. Роецкнер, Р. Вос и J. Вашкевиц
 • „Откривање на климатските промени предизвикани од стакленички гасови со оптимален метод на отпечатоци од прсти“,[12]
 • „Откривање на климатските промени и припишување на причините“, од Џ.Ф.Б.
 • „Ефектот на локалните температури на површината на морето врз атмосферската циркулација над тропскиот Атлантик“[13]
 • „За откривање и припишување на повеќе отпечатоци на стакленички гасови и аеросоли принудени климатски промени“

Почести и награди[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, таа била избрана за член на Кралското друштво на Единбург (FRSE)[14] и во 2017 година била избрана за член на Кралското друштво (FRS).[1] Во 2018 година била прогласена за почесен доктор на науки од Универзитетот во Лидс.[15] Во 2016 година, професорката Хегерл ја добила наградата Ханс Сигрист „за нејзината револуционерна научна работа во овогодинешното наградно поле „Човечки отпечаток на системот на Земјата“[16] Во 2018 година таа станала членка на Германската академија на науките Леополдина.[17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Anon (2017). „Professor Gabriele Hegerl FRS“. royalsociety.org. London: Royal Society. Архивирано од изворникот на 23 May 2017. One or more of the preceding sentences incorporates text from the royalsociety.org website where:

  “All text published under the heading 'Biography' on Fellow profile pages is available under Creative Commons Attribution 4.0 International License.” --Архивирано на 11 ноември 2016 г.


 2. „Архивиран примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 24 August 2016. Посетено на 12 December 2018.
 3. People | School of GeoSciences archived 28 June 2012
 4. „Climate change report“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 21 February 2014.
 5. IPCC AR4
 6. Hegerl, G. (1998), „The past as guide to the future“ (PDF), Nature, 392 (6678): 758–759, Bibcode:1998Natur.392..758H, doi:10.1038/33799
 7. Hegerl, Gabriele C.; Crowley, Thomas J.; Hyde, William T.; Frame, David J. (2006), „Climate sensitivity constrained by temperature reconstructions over the past seven centuries“, Nature, 440 (7087): 1029–1032, Bibcode:2006Natur.440.1029H, doi:10.1038/nature04679, PMID 16625192
 8. 8,0 8,1 Juckes, M. N.; Allen, M. R.; Briffa, K. R.; Esper, J.; Hegerl, G. C.; Moberg, Anders; Osborn, T. J.; Weber, S. L. (2007), „Millennial temperature reconstruction intercomparison and evaluation“ (PDF), Climate of the Past, 3 (4): 591, Bibcode:2007CliPa...3..591J, doi:10.5194/cp-3-591-2007
 9. IPCC AR4 „Section 6.6: The Last 2,000 Years“. Архивирано од изворникот на 28 March 2015.
 10. Габриела К. Хегерл објавени подредени дела од Гугл сколар Уредете го ова на Википодатоците
 11. Thompson, David W. J.; Wallace, John M.; Hegerl, Gabriele C. (2000). „Annular Modes in the Extratropical Circulation. Part II: Trends“. Journal of Climate. 13 (5): 1018–1036. Bibcode:2000JCli...13.1018T. doi:10.1175/1520-0442(2000)013<1018:AMITEC>2.0.CO;2. ISSN 0894-8755.
 12. Hegerl, Gabriele C.; von Storch, Hans; Hasselmann, Klaus; Santer, Benjamin D.; Cubasch, Ulrich; Jones, Philip D. (1996). „Detecting Greenhouse-Gas-Induced Climate Change with an Optimal Fingerprint Method“. Journal of Climate. 9 (10): 2281–2306. Bibcode:1996JCli....9.2281H. doi:10.1175/1520-0442(1996)009<2281:DGGICC>2.0.CO;2. ISSN 0894-8755.
 13. Chang, Ping; Saravanan, R.; Ji, Link; Hegerl, G. C. (2000). „The Effect of Local Sea Surface Temperatures on Atmospheric Circulation over the Tropical Atlantic Sector“. Journal of Climate. 13 (13): 2195–2216. Bibcode:2000JCli...13.2195C. doi:10.1175/1520-0442(2000)013<2195:TEOLSS>2.0.CO;2. ISSN 0894-8755.
 14. „Professor Gabriele Clarissa Hegerl FRSE, FRS - The Royal Society of Edinburgh“. The Royal Society of Edinburgh (англиски). Посетено на 2018-02-01.
 15. „Gabriele Hegerl“. University of Leeds. July 2018. Архивирано од изворникот на 2019-07-21. Посетено на 10 July 2018.
 16. „Prof. Dr. Gabriele Hegerl, University of Edinburgh“. The Hans Sigrist Foundation. 2017-06-06. Посетено на 2020-09-02.
 17. „Gabriele Hegerl“. German Academy of Sciences Leopoldina. Посетено на 26 May 2021.