Вјачеслав Штиров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вјачеслав Штиров
Вячеслав Штыров
Вјачеслав Штиров


Втор претседател
Во служба
На функција од 
27 јануари, 2002
Претходник Михаил Ефимович Николаев

Роден 23 мај 1953]
Хандига, Томпонски улус на Јакутската АССР
Сопружник Лидија Ивановна Штирова

Вјачеслав Анатољевич Штиров (руски: Вячеслав Анатольевич Штыров) (роден на 23 мај 1953) е претседател на руската република Јакутија (Саха). Започнал со претседателствување на 27 јануари 2002 по избори од два круга, со освоени 59% во првиот круг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]