Вјачеслав Штиров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вјачеслав Штиров
Вячеслав Штыров
Вјачеслав Штиров


Втор претседател
Во служба
На функција од 
27 јануари 2002
Претходник Михаил Ефимович Николаев

Роден 23 мај 1953]
Хандига, Томпонски улус на Јакутската АССР
Сопружник Лидија Ивановна Штирова

Вјачеслав Анатољевич Штиров (руски: Вячеслав Анатольевич Штыров) (роден на 23 мај 1953) е претседател на руската република Јакутија (Саха). Започнал со претседателствување на 27 јануари 2002 по избори од два круга, со освоени 59% во првиот круг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]