Врски меѓу Црна Гора и Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Врските меѓу Црна Гора и Германија се надворешни односи меѓу Црна Гора и Сојузна Република Германија.

Врски[уреди | уреди извор]

Билатералните односи меѓу Црна Гора и Сојузна Република Германија датираат од времето на Кнежевството или Кралството на Црна Гора. Дипломатската канцеларија на Германското Царство во Црна Гора, во Цетиње, била отворена во 1906 година. Првиот дипломатски претставник на Германското Царство Црна Гора, во ранг на вонреден заменик и овластен министер, бил испратен во почетокот на јуни 1906 година.

Сојузна Република Германија ја признала независноста на Црна Гора на 14 јуни 2006 година, кога биле воспоставени дипломатски односи меѓу двете земји.[1]

Дипломатски претставници[уреди | уреди извор]

Во Берлин[уреди | уреди извор]

  • Вера Јоличиќ-Кулиш, амбасадор, 2012 година -
  • Владимир Радуловиќ, амбасадор, 2008 - 2012.[1]

Во Подгорица[уреди | уреди извор]

  • Гудрун Елизабет Штајнакер, амбасадор, 2014 година. -
  • Пиус Фишер, амбасадор, 2011 - 2014 година
  • Питер Плата, амбасадор, 2008-2011
  • Томас Шмит, амбасадор, 2006 - 2008 [1]

На Цетиње[уреди | уреди извор]

  • Анри Екарт, 1910 година
  • Пилигрими Балтаци [2]

Интересно[уреди | уреди извор]

Република Црна Гора користела германска марка од 1999 година, а потоа евро од 2002 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]