Враќање (Коле Неделковски)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Враќање“ — песна на македонскиот поет Коле Неделковски, дел од поетската збирка „Пеш по светот“, објавена во 1941 година, во Софија.

Осврт кон поемата[уреди | уреди извор]

„Враќање“ одекнува како светла поента на поетовото и на народното збогување со ропството и со ропското страдање. Всушност, уште со насловот, таа е симбол на долго очекуваната средба со ослободената татковина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димитар Митрев, „Лириката на Коле Неделковски“, во: Коле Неделковски, Стихови. Кочо Рацин, Скопје, 1958, стр. 22.