Во сојуз и слобода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

„Во сојуз и слобода“ (шпански:En unión y libertad) е националното гесло на Аргентина. Геслото било создадено на Генералното собрание од 1813 година,[1] за време на Аргентинската војна за независност од Шпанската империја. Геслото може да се види на монетите пезо.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Asamblea General Constituyente. Sesión del 12 de Marzo de 1813“ (на spanish). Ministry of Education. http://www.me.gov.ar/efeme/escudonacional/asamblea.html. посет. 17 септември 2011 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]