Војислав Сајковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Војислав Сајковиќ (9 август 1915 во Брезница, Порече — 17 јули 1981 во Скопје) — четник. Бил дел од равногорското движење на Дража Михајловиќ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Војислав Сајковиќ бил роден во поречкото село Брезница. Тој бил истакнат член на српското националистичко движење, равногорско движење на Дража Михајловиќ. Во средината на 1942 година, заедно со Миливоје Трбиќ и Божидар Видоески биле испратени да организираат равногорско движење во Македонија. Војислав заедно со Трбиќ и Видоески најчесто ги обиколувале реоните на Порече, дел од прилепско и во Азот, каде уште од постаро време српската пропаганда била силна.[1]

Војислав Сајковиќ починал во Скопје во 1981 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 . Александар Симоновски, Миливој Трбиќ (1913 - 1947), ИНИ, Скопје 2018. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)