Вос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вос (норвешки: Voss) е општина во округот Хордалан во западниот дел на Норвешка. Административниот центар на општината се наоѓа во селото Восеванген. Зафаќа површина од 1.806 км² и има 13.868 жители.